Myndigheterna i Grekland tar ut en skatt på hotellövernattningar. Skatten varierar med officiell hotell- eller lägenhetsklassificering och vistelsens längd, och ska betalas direkt till hotellet vid incheckning. Observera att Vings klassificering av hotell och lägenheter kan skilja sig från den officiella, som är den som utgör grunden för skattens storlek.
1-2 stjärnor: 0,50 euro per rum eller lägenhet och natt
3 stjärnor: 1,50 euro per rum eller lägenhet och natt
4 stjärnor 3,00 euro per rum eller lägenhet och natt
5 stjärnor 4,00 euro per rum eller lägenhet och natt
Om du har bokat ett måltidspaket väljer du redan hemifrån att boka bord i restaurangen och när du vill äta dina måltider. Du får ett avresemejl några dagar innan avresa med den information du behöver för att kunna göra detta. Väl på hotellet kan du i mån av plats ändra dina tider via vår app om du önskar. Lätt och smidigt.
När du bokar ett All Inclusive-erbjudande på O.B.C. får du även ta del av All Inclusive-programmet på Sunwing Makrigialos Beach. Du som väljer att boka Ocean Beach Inclusive kan också äta dina måltider på Sunwing Makrigialos Beach. Mer information om vårt utbud samt öppettider hittar du nedan och på hotellets informationssajt MyO.B.C..
Godare morgon får man leta efter. Varje dag mellan kl. 07.30 och 10.30 dukas det upp en fantastisk frukostbuffé på Ocean Beach Club. Frukt, färskt bröd, fil, yoghurt, flingor, juice, pålägg, korv, ägg, bacon, färskpressad juice, smoothies, egenrostad granola, müsli, energy bars och raw food tryfflar... En sån tur att frukosten lär vara dagens viktigaste mål! Och glöm inte att alla barn under 12 år äter gratis i sällskap av betalande vuxen. Förbokas hemifrån.
Du äter på hotellet fem valfria dagar av sju, och lämnar de övriga två dagarna öppna för infall och utflykter.
I Ocean Beach Inclusive ingår:
Mer informationen hittar du på hotellets informationssajt MyO.B.C. Hotellet kan ibland ändra på innehåll och tider i måltidspaket. Aktuella tider för restauranger och barer meddelas vid ankomst till hotellet
Förbokas hemifrån (begränsat antal platser). Läs mer om Ocean Beach Inclusive.
I Ocean Beach All Inclusive ingår:
-Frukostbuffé kl. 07.30-10.30, lunchbuffé kl. 12.30-14.30 samt middag kl. 18.30-21.30 med vatten, läsk, lokaltvin eller öl
-På kvällarna är det mezeplock, varmrätt från menyval samt dessertbuffé
-Som förmiddagssnacks serveras brunch, kl. 10.30-12.00
-Som eftermiddagssnacks serveras en kall buffet med sallad, frukt och kalla sandwiches, kl. 14.30-18.00
-Vatten, läsk, lokala alkoholdrycker, cocktails samt kaffe och kakor i baren kl. 10.30-22.30, kaffe och te serveras fram till kl. 22.00
-Glass i olika smaker, kl. 10.30-22.30
På avresedagen gäller Ocean Beach All Inclusive fram till avresan. Åker du två veckor och köper Ocean Beach All Inclusive den första veckan gäller Ocean Beach All Inclusive fram till kl. 14.00 dag 8, en vecka efter ankomst. Hotellet kan ibland ändra på innehåll och tider i måltidspaket. Aktuella tider för restauranger och barer meddelas vid ankomst till hotellet
Förbokas hemifrån (begränsat antal platser). Läs mer om Ocean Beach All Inclusive.
Barn under 12 år äter gratis från buffén och/eller Lollo & Bernie-hörnan i restaurangen på Ocean Beach Club i sällskap med betalande vuxen.
Glasskort finns att köpa för alla våra gäster under 12 år. Kortet är värt 10 glassar, varje uthämtad glass markeras med en stämpel i kortet.
Är du glutenintolerant, laktosintolerant eller har någon annan överkänslighet mot födoämnen? På På Ocean beach Club har vi en matambassadör som är specialiserad på matintolerans. Ambassadören kommer att hjälpa dig på plats på hotellet och fungerar som är en länk mellan dig och hotellets kök. Minimarkets erbjuder också gluten- och laktosfria varor. Fyll i detta formulär, senast två veckor före avresa.
På Ocean Beach Restaurang dukas det varje dag upp en härlig frukostbuffé. Allt du brukar förknippa med en härlig hotellfrukost serveras tillsammans med en del inslag från det grekiska köket. Utöver det hittar du även färskpressad juice, smoothies, egenrostad granola, müsli, energy bars och raw food tryfflar. För dig som önskar äta ett senare morgonmål erbjuds en lättare brunch mellan frukost och lunch.
Till lunch äter du från vår buffé eller från menyn av sallader, pasta, hamburgare och lokala rätter. Middagen på Ocean Beach Restaurang börjar med smårätter från vår mezebuffé och följs sedan av en varmätt från menyn. Det hela avrundas med en dessertbuffé, influerad av den grekiska bakkonsten.
Vill du ha det extra bekvämt bokar du som Ocean Beach Club-gäst vårt All Inclusive-erbjudande. Avnjut helpension med frukostbuffé, brunch, lunch buffé, afternoon snacks och OBC:s populära middagskoncept. I tillägg till detta får du tillgång till vår populära cocktail och pool bar från morgon till kväll.
Mer information om vårt utbud samt öppettider hittar du nedan och på hotellets informationssajt MyO.B.C..
Ocean Beach Clubs Restaurang erbjuder det bästa av Medelhavets mat. Du som har bokat något av våra Inclusivekoncept äter din lunch- och middagsbuffé här.
Både före och efter middagen kan du ta en drink i Baren. Här finns också barnvänliga drinkalternativ, glass, lättare snacks och kaffe.
Här serveras enklare mat och dryck. Manolis Beach Bar är inte inkluderat i Ocean Beach All Inclusive.
Allt från Lollo & Bernie-kramdjur, blöjor, barnmat och baby produkter
(lokala märken kan förekomma), godis, glass och solkräm till nybakat bröd och drycker hittar du i Mini Market bredvid receptionen. Bra om man vill mysa hemma någon kväll, eller bara längtar efter en glass.
Barn under 12 år äter gratis från buffén och/eller Lollo & Bernie-hörnan i restaurangen på Ocean Beach Club i sällskap med betalande vuxen.
Glasskort finns att köpa för alla våra gäster under 12 år. Kortet är värt 10 glassar, varje uthämtad glass markeras med en stämpel i kortet.
Är du glutenintolerant, laktosintolerant eller har någon annan överkänslighet mot födoämnen? På På Ocean beach Club har vi en matambassadör som är specialiserad på matintolerans. Ambassadören kommer att hjälpa dig på plats på hotellet och fungerar som är en länk mellan dig och hotellets kök. Minimarkets erbjuder också gluten- och laktosfria varor. Fyll i detta formulär, senast två veckor före avresa.
Ocean Beach Club - Kreta (O.B.C.) är vackert beläget vid en av Medelhavets och Kretas bästa sandstränder. Här är det långgrunt och vattnet är alldeles turkosblått.
O.B.C. ligger nära havet. Längtar du efter en dag på stranden går det självklart bra att ta med din handduk dit också.
Pooltyp: Utomhuspool
Storlek: 15 m²
Djup: 30 cm
Solskydd: Ja
Vattentyp: Sötvatten
Uppvärmd: Nej
Öppettider: 09.00 - 20.00
Pooltyp: Utomhuspool
Storlek: 327 m²
Djup: 120 cm
Vattentyp: Sötvatten
Uppvärmd: Nej
Öppettider: 09.00 - 20.00
Pooltyp: Utomhuspool
Storlek: 78 m²
Djup: 120 cm
Vattentyp: Sötvatten
Uppvärmd: Nej
Öppettider: 09.00 - 19.00
Pooltyp: Utomhuspool
Storlek: 50 m²
Djup: 120 cm
Vattentyp: Sötvatten
Uppvärmd: Nej
Öppettider: 09.00 - 20.00
Pooltyp: Utomhuspool
Storlek: 85 m²
Djup: 120 cm
Vattentyp: Sötvatten
Uppvärmd: Nej
Öppettider: 09.00 - 20.00
Pooltyp: Utomhuspool
Storlek: 161 m²
Djup: 120 cm
Vattentyp: Sötvatten
Uppvärmd: Nej
Öppettider: 09.00 - 20.00
200 m långgrund sandstrand nedanför hotellområdet. Trappor ner till stranden. Parasoller och solstolar för uthyrning. 0-100 m till stranden (beroende på var på hotellet du bor).
*Endast gäster som bor i sviter med access till delad, privat pool har tillgång till de privata poolerna. De privata poolerna innehåller cirka 2% saltvatten då hotellet använder sig av ett miljövänligt rengöringssystem.
På O.B.C. försöker vi förena trevlig pooldesign med höga säkerhetskrav. Svagt sluttande bassängbottnar är en åtgärd, en annan är att barnpoolerna är placerade en bit från de djupa poolerna så att små barn inte trillar i av misstag. Vi har poolvakter vid poolområdet varje dag mellan 10.00 och 17.00.
Glöm det där med att fylla resväskan med pool- och strandbadlakan åt hela familjen. På O.B.C. får alla varsin handduk i härlig frotté. Vi värnar om miljön och därför byts inte dessa per automatik, men vill du ha en ny, byter du bara ut den gamla kostnadsfritt. Det ska vara lätt att resa.
Ocean Beach Club by Sunwing ligger nära havet. Längtar du efter en dag på stranden går det självklart bra att ta med din badhandduk dit också. De flesta av våra anläggningar ligger så att ni slipper korsa trafikerade vägar och kryssa mellan andra hotell för att komma fram till stranden.
På Ocean Beach Club -Kreta (O.B.C.) är det aldrig långt till en träningsmöjlighet. I vårt stora, luftiga Fitnesscenter och gym erbjuder vi ett varierat träningsutbud ledda av SATS-utbildade och inspirerade instruktörer för alla smaker och i poolen kan du delta i olika vattensporter eller vår populära Vattengymnastik.
På Sunwing Makrigialos Beach finns också tennisplan och multisportbana och in närområdet har du möjlighet att ge dig ut på mer eller mindre strapatsrika vandringsturer. O.B.C. passar med andra ord dig som vill ha många alternativ när det kommer till träning.
Varför inte anta en utmaning på semestern – och samtidigt få lite skön vardagsmotion? Fyra träningspass under en vecka – en sportutmaning som du utför helt i din egen takt. När du har lyckats beta av alla fyra passen nedan, registrerar du dig enkelt i MyOBC och är med och tävlar om fina priser.
Aktiviteter:
o Löpning/promenad, 5 km
o Cykling utomhus eller i gymmet, 30 min
o Simning i pool eller öppet vatten, 500 m
o Stakmaskin i gymmet eller stavgång utomhus, 20 min
Varför inte börja dagen med en Power Walk? Kanske ett svettigare pass i gruppträningslokalen? På O.B.C. vet vi hur man håller humöret och semesterformen på topp! Missa inte heller möjligheten att träna tillsammans förälder och ungdom på våra pass Fitness Together. Samtliga gruppträningspass är utan kostnad och åldersgränsen är 15 år, med undantag för Fitness Together som gäller för ungdomar mellan 11-15 år.
På Sunwing Makrigialos Beach har Ocean Beach Clubs gäster tillgång till Vattengymnastik en av de mest populära aktiviteterna alla kategorier för alla åldrar. Hoppa i poolen på Sunwing Family Resort och upplev ett träningspass utöver det vanliga, under ledning av våra duktiga och inspirerade instruktörer.
Styrketräna på egen hand i fräscha träningslokaler. Vårt gym ligger på O.B.C. och här hittar du både maskiner och fria vikter. Åldersgräns 13 år, med undantag för Gym Together.
Följ med på en gymintroduktion med en av våra instruktörer för att komma i gång med din träning. Instruktören går igenom gymutrustningen och hur man använder den tillsammans med deltagarna. Du får även råd om hur du skapar en träningsrutin. Det här är ett tillfälle för dig att ställa alla frågor du har om hur du kommer i gång med din gymträning.
På Ocean Beach Club har du möjlighet att kickstarta din träning under semestern! Med en personlig tränare får du hjälp med att skräddarsy din träning, helt utifrån dina egna förutsättningar. Oavsett vad du har för mål eller tidigare erfarenhet gör din PT träningen både mer effektiv och motiverande. Våra professionella personliga tränare är med dig under hela träningspasset och erbjuder allt från enklare kostrådgivning till att lägga upp individuellt anpassade träningsprogram.
Välj mellan tre olika paket:
50 min 495 sek
3x50 min 1295 sek
5x50 min 1895 sek
Vill du träna med en personlig tränare tillsammans med någon annan, finns möjligheten att boka PT Duo. Den personliga tränaren coachar och hjälper då er båda under träningspasset och tillsammans jobbar ni mot era träningsmål.
Priset är 775 kr för 50 min och ni bokar ett paket, som gäller för två personer.
Mer information om personlig träning.
I närheten av hotellet finns det flera bra löprundor. Vi har kartlagt våra favoriter och dessutom gjort dem nedladdningsbara till RunKeeper och MapMyRun. De kan även laddas ned till andra appar som kan importera GPX-filer. Genom vårt samarbete med Lidingöloppet har du även möjlighet att seeda dig till Lidingöloppshelgen när du springer minst 9 kilometer på någon av våra löprundor under semestern.
Älskar du att träna på egen hand under semestern? Nu slipper du fylla resväskan med träningsutrustning. Boka vårt tränings-kit där du får låna yoga-matta, gummiband lätt, medium och hård, excertube medium och glidmattor. Du får även en översikt med olika övningar. Allt detta väntar på dig i rummet vid ankomst. Träningen under semestern kan inte bli smidigare och enklare!
Stand up paddleboard är en sport som passar alla och är enkel att lära sig, en perfekt aktivitet att njuta av med hela familjen. Koppla av i solen samtidigt som du tränar balanssinnet och corestyrkan på din sup board. Paddelbräda finns att hyra vid eller i närheten av hotellet.
Vandring på Kreta är något alldeles speciellt, mycket tack vare den omväxlande naturen som skapar magnifika kontraster. När du semestrar på Ocean Beach Club kan du vandra till byn Pefki och Kapsa Klostret. Båda vandringarna bjuder på storslagen natur och grekisk historia.
På Sunwing Makrigialos Beach har Ocean Beach Clubs gäster tillgång till både tennisplan och multicourtbana. Utrustning finns att låna och hyra i receptionen på Sunwing Makrigialos Beach. Du kanske är sugen på att förbättra dina tenniskunskaper? Eller kanske bara testa en ny sport? Som gäst på hotellet kan du boka in dig på en privat tennislektion. Bokning görs via Help Desk, utbud på tider kan variera. Du kan också gå en runda på minigolfbanan.
Flera dagar i veckan arrangerar Sunwings aktivitetsvärdar olika sportaktiviteter. Aktuellt program hittar du i Holiday Planner.
I Holiday Planner kan du läsa om vad som händer på resorten under din semester. Programmet är live och kan ändras utan förvarning. Det betyder också att du inte kan se det under perioder som hotellet inte är öppet för säsongen.
Vill du skämma bort dig ordentligt under semestern kan du besöka vår spaavdelning. Här kan du njuta av flera olika sorters massage, helkroppspeeling, ansiktsbehandlingar, pedikyr och mängder av andra sköna behandlingar. Allt från olika 25-minutersbehandlingar till 90 minuters behandlingar finns på menyn.
Spa Together ger er möjligheten att njuta av behandlingar tillsammans i vårt spa. Varför inte passa på att unna dig lite kvalitétstid med din vän, käresta eller tonåring. Önskar ni 50 minuters behandling förbokar ni vårt populära Duo-paket. Väl på plats kontaktar ni spa-personalen, bestämmer tid och väljer ni någon av de härliga 50-behandlingarna som erbjuds i Spa Together, båda behöver välja samma behandling. Vill ni boka annan längd än 50 minuter bokar ni detta på plats. Åldersgräns 11 år. Läs mer på hotellets informationssajt My O.B.C.
Till våra yngsta gäster kan vi erbjuda Lollos ekologiska citronmassage och Bernies ekologiska oljemassage. Vi erbjuder också Teen Face för ungdomar. Mer information hittar du på My O.B.C.
Våra terapeuter är välutbildade och vi har flera oilka spa-paket som går att boka hemifrån.
Spaavdelningen delas med Sunwing Makrigialos Beach och ligger vid gymmet på Ocean Beach Club.
25 min. Unna dig en Body Scrub eller kanske en fot- och benmassage?
50 min. T ex en djuprengörande ansiksbehandling, en hot oil-massage eller en klassisk pedikyr.
75 min. Valmöjligheterna är många… Bland annat: Hot stone massage, Sunwing Ritual eller varför inte en härlig klassisk ansiktsbehandling?
90 min. Vill du ha egen tid under semestern rekommenderar vi 'Lyx för en'. Välj något utav våra 90 min behandlingar. Njut av extra lyxig kvalitetstid.
50 min. Njut av tid tillsammans under semestern. Boka duo paketet och välj valfri 50 minuters behandling som finns under Spa Together. Paketet är för 2 personer och ni får 50 minuters behandling vardera. En extra mysig stund tillsammans!
Vill du göra din semester ännu mer bekväm - Boka ett paket med utvalda skönhetsprodukter som står och väntar i rummet vid ankomst.
Paketet innehåller:
Papaya Peeling 30 ml
Face Mask Gentle 15 ml
Neroli Freshener 30 ml
Cream Scrub Energy 30 ml
Body Lotion Energy 30 ml
Produkterna innehåller enbart naturliga mineraler och rena, ekologiska ingredienser från växtriket som ger huden fukt, vitaminer och fettsyror. Bokas som tillval när du bokar din resa.
Lyxa till det och låt även ditt hår och din hud få omvårdnad på semestern - boka ett kit med hår och hudvård som väntar i rummet vid ankomst.
Paketet innehåller:
Hair & Body Shampoo Energy 100 ml
Hair Conditioner Energy 100 ml
Body Lotion Energy 100 ml
Produkterna innehåller enbart naturliga mineraler och rena, ekologiska ingredienser från växtriket som ger huden fukt, vitaminer och fettsyror. Bokas som tillval när du bokar din resa.
Våra spabehandlingar har blivit allt populärare så vill du vara säker på en plats är det bäst att boka ett spa paket hemifrån. På Min sida kan du välja att boka till ett Fitness & Spa-paket på din ordinarie bokning. Du kan givetvis också ringa 0771-995 995 så hjälper vi dig. Tidsbokning för behandlingar bokas på plats. Du kan även boka behandlingar på resorten, i mån av plats.
Åldersgränsen på våra Spa är 15 år (undantaget Spa Together, Teen Face och Spabehandlingar för barn).
Ocean Beach Club - Kreta erbjuder barn och ungdomar mellan 8-11 år (upp till 15 år under högsäsong påsk- och sommarlov) att delta i aktiviteter på vårt grannhotell Sunwing Makrigialos Beach. Här får du prova på olika sportaktiviteter, både på land och i vattnet. Det finns också biljardbord, minigolfbana, pingisbord, utomhusschack och andra spel. Ibland arrangerar vi kvällsaktiviteter, till exempel med pizza och filmvisning.
I Teen Lounge på Sunwing Makrigialos Beach kan du spela PlayStation och VR-spel. Är du riktigt modig kan du ställa upp i Teen Talent, där du kan visa upp din talang eller få hjälp av showteamet att öva in en låt som du sedan uppträder med på stora scenen, inför publik.
Många aktiviteter är gratis
De allra flesta av aktiviteterna är gratis, här kan du se vilka aktiviteter som ingår och vilka som kostar en slant.
Motionssugna barn och ungdomar 8-15 år ska under en vecka hinna med att utföra fyra olika träningspass. Helt i sin egen takt, och under överinseende av mamma eller pappa. När de fyra passen är avbockade kommer ungdomarna att uppmärksammas från scenen där Lollo & Bernie hyllar alla rörelsehjältar!
Aktiviteter:
o Löpning/promenad, 2 km
o Cykling utomhus eller i gymmet, 15 min
o Simning i pool eller öppet vatten, 150 m
o Stakmaskin i gymmet, 8 min eller stavgång utomhus, 10 min
Följ med på pizza & film kväll, sportaktiviteter och olika kvälls-aktiviteter. Låna spel, lyssna på musik, se på film och var med på roliga tävlingar. Aktuellt program hittar du i Resortservice eller i Holiday Planner i din mobil eller surfplatta. Programmet är live, det betyder att du endast kan se det under perioder som hotellet är öppet för säsongen. Aktiviteterna är bokningsbara när du ankommer till hotellet.
Vår Teen Lounge är mötesplatsen för alla ungdomar som vill ta en paus från föräldrar och småbarn. Här finns film, spel och pyssel, noga utvalt av och för dig som vill ta en paus från sol och bad. Om du längtar ut igen och vill ha lite mer fysiska utmaningar kan du ta en pingis- eller biljardmatch mot dina nyfunna kompisar. Teen Lounge hittar du på Sunwing Makrigialos Beach.
Nu är det dags för barnen att hoppa högt, hoppa långt, krypa och rulla runt! På ett lekfullt och säkert sätt bidrar träningen inte bara till att öka barnets fysiska styrka, kondition, koordination och balans, utan även självförtroendet. Ett måste för såväl barn med myror i brallan som de som ännu inte hittat sin grej. Varje tillfälle är 30-55 minuter och avslutas med en hinderbana. Kids Parkour riktar sig till barn mellan 8-11 år.
Familje Crosstraining är en cirkelträningsklass med stationer för både kondition och styrka. Här tränar barn från 8 år och föräldrar tillsammans. Kvalitetstid tillsammans och full fart!
Fitness Together ger föräldrar och ungdomar mellan 11-15 år en möjlighet att träna tillsammans. Både i gymmet och på utvalda gruppträningsklasser. Personalen på plats börjar med en genomgång och sedan tränar man tillsammans efter givna ramar.
Spa Together ger föräldrar och ungdomar mellan 11-15 år en möjlighet att avnjuta behandlingar tillsammans i vårat spa.
Vi erbjuder olika typer av massage, kroppsbehandlingar samt ansiktsbehandling. Spa Together bokas alltid för två vuxna, och kan utnyttjas för vuxna eller ungdomar mellan 11-15 år.
I Teen Lounge kan du spela PlayStation 4 och VR-spel. Vi har alltid ett brett utbud av spel. Utmana dig själv eller dina kompisar. Det bästa av allt, det är helt gratis att spela.
Flera dagar i veckan är det Creative Time i vår Teen Lounge. Då kan du göra smycken, mobildekorationer och andra fantasifulla skapelser.
Kom till Teen Lounge och häng med jämnåriga vänner! Här kan du läsa, slappa, lyssna på musik eller vara med på arrangerade aktiviteter och Creative Time tillsammans med vår ungdomsledare.
På Sunwing Makrigialos Beach finns det massor av alternativ om du känner för att utmana dina nyfunna kompisar på en match. När som helst kan ni till exempel ta er en runda på vår populära minigolfbana. Givetvis utan att det kostar någonting. Och, bollar kan du köpa i Minimarket. Ni kan också spela tennis, pingis, biljard eller utomhusschack. Eller varför inte ta med en fotboll och ordna en spontanmatch på resortens fina multisportbana?
Är du mellan 8-15 år har du chansen att uppträda och sjunga live på Sunwings scen. Vårt skickliga showteam plockar då fram artisten i dig och hjälper till med allt från koreografi till smink. Kanske är du en av morgondagens stjärnor? Passa på att visa upp din talang inför en jublande publik.
…en hemlig aktivitet för alla ungdomar mellan 8-15 år. Prata med din ungdomsledare eller showteamet på plats för vidare information om tider och repetitioner.
Personalen som ansvarar för aktiviteterna på Ocean Beach Club - Kreta och Sunwing Makrigialos Beach har erfarenhet av att arbeta med barn och ungdomar och är valda med omsorg. Framförallt är de inställda på att ge barnen och ungdomarna de bästa veckorna på året.
Där barnen trivs, trivs även de vuxna. Livet på Ocean Beach Club -Kreta (O.B.C.) är lugnt och kretsar kring poolerna, stranden och det sköna familjelivet. I loungen finns plats för umgänge, läsning, lek och spel.
O.B.C. är lugnt men inte långtråkigt. Hos vår granne Sunwing Makrigialos Beach är barn och ungdomar från O.B.C. alltid välkomna. Där finns fri tillgång till Lollo & Bernie-klubben, shower, lekpark och game room samt mängder med barnaktiviteter. Där finns allt från skattjakt och äventyr med barnens favoriter Lollo & Bernie till Lollo & Bernies ministars och vattenlekar.
Många aktiviteter är gratis
De allra flesta av aktiviteterna är gratis här kan du se vilka aktiviteter som ingår och vilka som kostar en slant. Vissa har åldersgräns, men det finns alltid någonting att göra för både små och stora barn!
Lollo & Bernie-klubben ligger vid Pallas Athina på Sunwing Makrigialos Beach, nära Iakovo's Kitchen & Grill och poolområdet. Här samlas barnen när det är dags för aktiviteter och hit kan man också gå för att leka, pyssla eller se på film tillsammans med mamma eller pappa. Anmälan till barnaktiviteterna görs via Holiday Planner på MyO.B.C. På Sunwing Makrigialos Beach hittar du scenen, där du kan se våra populära barnshower och vara med på Lollo & Bernies ministars eller Lollo & Bernies minidisco. På Sunwing Makrigialos Beach finns alltid något att göra. Här nedan presenterar vi ett urval av alla aktiviteter som vi erbjuder.
Rolig vardagsmotion och lek för de minsta. Låt ditt barn vara med på minst fem aktiviteter under veckan. Självklart gör de det helt i sin egen takt och under överinseende av mamma eller pappa. När aktiviteterna är avbockade kommer barnen att uppmärksammas från scenen där Lollo & Bernie hyllar alla små rörelsehjältar!
Aktiviteter:
o Mini Disco
o Fun Run
o Familjeyoga
o Lollos vattengympa
o Play & Splash
Ving har ett samarbete med Rädda Barnen. Under sommaren 2023 skänker du 1 euro till Rädda Barnen när ditt barn deltar i aktiviteterna Lollos & Bernies födelsedagskalas eller Lollo & Bernies Mini Stars. Du skänker även 1 EUR om du bokar in ditt barn på Lollos ekologiska citrusmassage eller Bernies ekologiska oljemassage.
Läs mer om vårt samarbete med Rädda Barnen här.
Vad händer på resorten under din semester? Se vilka aktiviteter som anordnas i Holiday Planner. Programmet är live, det betyder att du endast kan se det under perioder som hotellet är öppet för säsongen. Aktiviteterna är bokningsbara när du ankommer till hotellet.
Lollo & Bernie har ett eget lekhus som kallas Lollo & Bernie-klubben. Flera gånger i veckan är det öppet hus, då är barn och vuxna i alla åldrar välkomna dit för att leka, måla, pyssla, titta på film eller kanske lyssna på en saga. I anslutning till Lollo & Bernie-klubben finns en inhägnad lekplats (delvis solskyddad).
Flera dagar i veckan har alla barn möjlighet att delta i vattenvaneövningar med lek och plask i poolen till skojig musik! Samtidigt som barnen har roligt tränar de koordination, styrka, rytmik och balans. Tanken är att de får utveckla sin kreativitet och lära sig att samarbeta med andra barn.
I Lollo & Bernie-klubben samlas barnen också när det är dags för Adventure Games. Var med och leta efter en hemlig skatt, eller kom på Lollo & Bernies födelsedagskalas! Aktiviteternaär för barn som fyllt 3-7 år och pågår i ca en och en halv timma och genomförs flera gånger i veckan. Anmälan till aktiviteterna görs via Holiday Planner på MyO.B.C. och betalning sker i receptionen.
Familjeyogan bjuder på kvalitetstid tillsammans. Fokus ligger på rörelse och framförallt glädje. Ingen behöver prestera något, utan alla gör övningarna efter egen förmåga och yogaklassen utgår från en berättelse som följer genom hela klassen. Klassen är 30 min och passar dig som fyllt 4-7 år.
Två dagar i veckan blir det allsång, rytmik och rörelser för både gamla och unga. Kom och var med på vår After Beach tillsammans med Sunwings showteam.
Små gäster med stor charm. En kväll i veckan är det barnens tur att stå på scenen och förvandlas till stjärnor. Lollo & Bernies ministars är en aktivitet för barn som fyllt 3-7 år. Barnen väljer en sång som dom sen får repetera tillsammans med vårt showteam. På kvällen får de hjälp med kläder och smink i logen. Sedan är det showtime!
Efter barnshowen är det dags för Lollo & Bernies minidisco, veckans höjdpunkt för våra mindre gäster. Flera kvällar i veckan glimmar det till i discokulan och det blir fullt ös på dansgolvet. Och vem vet, kanske Lollo eller Bernie tittar förbi... Lollo & Bernies minidisco varar ca 20-25 minuter.
Förtjusta tjut varvas med andlös tystnad, skratt och rop när det är barnshow på Sunwing. Missa inte våra härliga shower med våra kramgoa maskotar Lollo & Bernie. Följ med Lollo och Bernie på semester, heja på dem i strandtävlingen eller häng med på deras spännande Cirkus Show.
Läs mer om showerna här
Du vet väl att du inte behöver vänta tills du kommer till Ocean Beach Club för att köpa Lollo & Bernie-prylar? Giraffen Lollo och björnen Bernie har en egen webbshop som de fyllt med kramdjur, kläder, pyssel böcker, spel och massor av andra roliga saker för stora och små barn.
Personalen som ansvarar för barn och ungdomsaktiviteterna har erfarenhet av att arbeta med barn och är valda med omsorg. Framförallt är de inställda på att ge barnen de bästa veckorna på året!
Förboka ett besök av den dansglada giraffen Lollo eller hennes kramiga björnkompis Bernie och ge en uppskattad överraskning till de små på semestern!
På Sunwing Makrigialos Beach dyker de kramgoa maskotarna Lollo & Bernie upp och hälsar på alla barn och vuxna. Lollo är en nyfiken giraff som älskar dans och musik, Bernie är en klok och modig björn som älskar mat. Du möter Lollo & Bernie på olika ställen på hotellet, till exempel vid poolen, i restaurangerna och på showerna i Lollo & Bernie-klubben.
Lollo & Bernie finns på plats från att hotellet öppnar för säsongen tills att det stänger. Alla aktiviteter är också igång hela säsongen.
Vill du ha ett minne av Lollo och Bernie med dig hem från semestern kan du på hotellet köpa kramdjur, T-shirts, nyckelringar och mycket annat. Lollo & Bernie produkterna finns att köpa året runt, på våra öppna Sunwing Family Resort och Ocean Beach Club. Utbudet varierar från hotell till hotell. Vi reserverar oss för eventuell slutförsäljning.
När solen går ner är det startskottet för familjeunderhållningen på grannhotellet Sunwing Makrigialos Beach, en kort promenad från Ocean Beach Club - Kreta (O.B.C.). De flesta kvällar i veckan bjuder resortens professionella showteam på dans- och musikfyllda shower för både barn och vuxna. Självklart kostar det inget för gäster på O.B.C.
Missa inte Sunwings populära och proffsiga familjeshower. Vi bjuder bland annat på oförglömliga discohits och det bästa ur pop- och rockvärlden. Våra färgsprakande shower med sång, dans och teater är en perfekt avslutning på en härlig semesterdag!
Läs mer om showerna här
Förtjusta tjut varvas med andlös tystnad, skratt och rop när det är barnshow på Sunwing. Missa inte våra härliga shower med våra kramgoa maskotar Lollo & Bernie. Följ med Lollo och Bernie på semester, heja på dem i strandtävlingen eller häng med på deras spännande äventyr.
Läs mer om showerna här
Små gäster med stor charm. En kväll i veckan är det barnens tur att stå på scenen och förvandlas till stjärnor. Lollo & Bernies ministars är en aktivitet för barn som fyllt 3-7 år. Barnen väljer en sång som dom sen får repetera tillsammans med vårt showteam. På kvällen får de hjälp med kläder och smink i logen. Sedan är det showtime!
Har du fyllt 8-15 år har du chansen att uppträda och sjunga live på Sunwings scen. Vårt skickliga showteam plockar då fram artisten i dig och hjälper till med allt från koreografi till smink. Kanske är du en av morgondagens stjärnor? Passa på att visa upp din talang inför en jublande publik.
Veckans höjdpunkt för våra mindre gäster. Efter barnshowen är det dags för Lollo & Bernies minidisco! Flera kvällar i veckan glimmar det till i discokulan och det blir fullt ös på dansgolvet. Den ena hiten avlöser den andra. Och, alla danssugna barn kan släppa loss på dansgolvet. Och, vem vet kanske Lollo eller Bernie tittar förbi...
Två dagar i veckan blir det allsång, rytmik och rörelser för både gamla och unga. Kom och var med på vår After Beach tillsammans med Sunwings showteam.
Lugnt läge direkt vid havet. Vissa lägenheter som vetter mot gatan kan störas av trafik, barer och restauranger. Stora nivåskillnader och trappor inom resorten. Avstånd till Makrigialos by ca 1,5 kilometer. Det finns ett lokalt utbud av butiker och restauranger i närheten av hotellet.
Hotel OBC Makrigialos,
72055, Analipsi, Crete
Tel: +30 28 4306 4368
crete@oceanbeachclub.net
Ocean Beach Club -Kreta erbjuder Easy Travel, vilket betyder att du bekvämt kan checka in i lugn och ro redan på hotellet om du bokat en paketresa och flyger med Sunclass Airlines. Har du köpt till transfer och flyger med Sunclass Airlines får du även åka med direktbussar till/från flygplatsen. Flyger du med Sunclass Airlines och har du valt egen transport som taxi eller hyrbil checkar du in på hotellet innan du åker till flygplatsen.
Bagage check-in på hotellet: Ja
10 kg extra bagage: Ja
Direkt transfer: Ja
Period: Apr-okt
Busstransfer från Heraklions flygplatsen tar ca två timmar och en kvart, exklusive rast, längs vackra och bitvis slingriga vägar. Ungefär halvvägs görs ett raststopp då du kan köpa dricka, snacks eller gå på toaletten.
Flyger du från Köpenhamn till Sitias flygplats tar busstransfer från flygplatsen tar ca 35 minuter.
Vill du överraska barnen eller ditt resesällskap med det lilla extra på semestern? Vi har flera smarta tillval och lösningar som passar stora som små. Vad sägs om ett besök av Lollo eller Bernie, ett bekvämt baby-paket eller ett lyxigt Välkomstpaket Royal?
Våra tillvalspaket bokar du hemifrån, i samband med att du beställer din resa eller på Min sida efter bokning.
Vill du göra din semester ännu mer bekväm eller lyxig?
Vill du få härliga tips, bra erbjudanden och inspiration via e-post?
Ving säljer resor med charter samt paketresor med hotell och reguljära flyg.