Om hotellet
Habtoor Grand Resort, Autograph Collection är ett smakfullt och elegant hotellet som ligger direkt vid Dubais ikoniska strand, Jumeirah Beach, där gyllene sand möter det turkosa havet. På bara några minuters promenad når du Dubai Marina Mall – ett paradis för dig som älskar shopping, med allt från internationella varumärken till lokala fynd. Här bor du nära både strandliv och stadspuls – en perfekt kombination.
När det är dags att koppla av eller stilla hungern finns det gott om valmöjligheter.
Hotellets poolområde är inramat av svajande palmer och bekväma solstolar, där du kan slappna av med en kall dryck i handen. Med ett bra utbud av restauranger och barer att välja mellan väntar smaker från hela världen – från libanesiska specialiteter till italienska klassiker och läckra grillrätter.
Vill du träna på semestern har du tillgång till ett modernt gym, tennisbanor och vattensporter på stranden. För återhämtning och avkoppling kan du besöka hotellets lyxiga spa där du kan unna dig en massage eller en välgörande behandling. När solen går ner förvandlas strandbaren till en pulserande nattklubb – perfekt för dig som vill dansa barfota i sanden.
På Habtoor Grand Resort, Autograph Collection är rummen rymliga, elegant inredda och utformade för att du ska ha en komfortabel semester. Vill du bo extra rymligt kan du boka en svit.
Byggnationer pågår cirka 300 meter från hotellet och kan medföra mindre/minimala byggstörningar. Bygget beräknas vara klart i början av 2028.
Övrig information
500 AED per dag dras i deposition vid ankomst till hotellet för att täcka eventuella extra kostnader eller skador.
- Byggt: 2005
- Byggnader: 2
- Våningar: 2 resp. 19 och 25
- Rum/lägenheter: 342
- Hiss
- Reception
- Bagagerum
- Tvättservice mot avgift
- Tvättomat mot avgift
- Uttagsautomat
- Parkering ingår i hotellets garage i mån av plats
- Laddstation för elbil
Internet
- Wifi på hela hotellet ingår
- Wifi i rummet/lägenheten ingår
Vår service på resmålet
Ving har ingen personal på ditt resmål men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.
Viktigt att veta
För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.
Skatter och avgifter
Myndigheterna har infört en turistskatt på övernattningar i Dubai. På samtliga hotell och lägenhetshotell tas en extra skatt ut. Skatten kan variera något beroende på hotell men ligger mellan ca 10 och 20 dirham per natt och rum. I en tvårumslägenhet betalas alltså skatt för respektive rum. Skatten betalas direkt till hotellet, senast vid avresa.
Hotellets officiella klassificering är 5.


















































