Utsikt över en strand, hav, parker och hotellkomplex. (AI-genererad text)

Al Habtoor Grand Resort, Autograph Collection

  • Passar för vuxna
  • Rum för upp till 5 personer
  • Spa

Om hotellet

Habtoor Grand Resort, Autograph Collection är ett smakfullt och elegant hotellet som ligger direkt vid Dubais ikoniska strand, Jumeirah Beach, där gyllene sand möter det turkosa havet. På bara några minuters promenad når du Dubai Marina Mall – ett paradis för dig som älskar shopping, med allt från...
  • Passar för vuxna
  • Rum för upp till 5 personer
  • Spa
  • Gym
  • Barnpool
  • Wifi ingår på hela hotellet

Hotellfakta

  • Pool3 st
  • Barnpool1 st
  • Restaurang6 st
  • Bar7 st
  • HissJa
  • Luftkonditionering i alla rumJa
  • Närmaste centrum200 m
  • Närmaste strand/bad0 m
  • Vattenrutschbana i barnpoolJa
En stor pool omgiven av palmer och byggnader. (AI-genererad text)
Interiör av en elegant restaurang med havsutsikt, ljusa möbler och dekorativa ljuskronor. (AI-genererad text)
Ett hotellrum med två enkelsängar, en soffa nära ett fönster med utsikt, en stol och ett skrivbord med en spegel. (AI-genererad text)

maj

39°
24°

juni

41°
27°

juli

42°
29°

augusti

42°
29°

september

40°
27°

Om hotellet

Habtoor Grand Resort, Autograph Collection är ett smakfullt och elegant hotellet som ligger direkt vid Dubais ikoniska strand, Jumeirah Beach, där gyllene sand möter det turkosa havet. På bara några minuters promenad når du Dubai Marina Mall – ett paradis för dig som älskar shopping, med allt från internationella varumärken till lokala fynd. Här bor du nära både strandliv och stadspuls – en perfekt kombination.

När det är dags att koppla av eller stilla hungern finns det gott om valmöjligheter.
Hotellets poolområde är inramat av svajande palmer och bekväma solstolar, där du kan slappna av med en kall dryck i handen. Med ett bra utbud av restauranger och barer att välja mellan väntar smaker från hela världen – från libanesiska specialiteter till italienska klassiker och läckra grillrätter.

Vill du träna på semestern har du tillgång till ett modernt gym, tennisbanor och vattensporter på stranden. För återhämtning och avkoppling kan du besöka hotellets lyxiga spa där du kan unna dig en massage eller en välgörande behandling. När solen går ner förvandlas strandbaren till en pulserande nattklubb – perfekt för dig som vill dansa barfota i sanden.

På Habtoor Grand Resort, Autograph Collection är rummen rymliga, elegant inredda och utformade för att du ska ha en komfortabel semester. Vill du bo extra rymligt kan du boka en svit.

Byggnationer pågår cirka 300 meter från hotellet och kan medföra mindre/minimala byggstörningar. Bygget beräknas vara klart i början av 2028.

Övrig information

500 AED per dag dras i deposition vid ankomst till hotellet för att täcka eventuella extra kostnader eller skador.

  • Byggt: 2005
  • Byggnader: 2
  • Våningar: 2 resp. 19 och 25
  • Rum/lägenheter: 342
  • Hiss
  • Reception
  • Bagagerum
  • Tvättservice mot avgift
  • Tvättomat mot avgift
  • Uttagsautomat
  • Parkering ingår i hotellets garage i mån av plats
  • Laddstation för elbil

Internet

  • Wifi på hela hotellet ingår
  • Wifi i rummet/lägenheten ingår

Vår service på resmålet

Ving har ingen personal på ditt resmål men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.

Viktigt att veta

För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.

Skatter och avgifter

Myndigheterna har infört en turistskatt på övernattningar i Dubai. På samtliga hotell och lägenhetshotell tas en extra skatt ut. Skatten kan variera något beroende på hotell men ligger mellan ca 10 och 20 dirham per natt och rum. I en tvårumslägenhet betalas alltså skatt för respektive rum. Skatten betalas direkt till hotellet, senast vid avresa.

Hotellets officiella klassificering är 5.

Boende

Smakfullt inredda rum och sviter.

Fyra rumstyper:
Dubbelrum Tower king
(40 m²) för 3 vuxna eller 2 vuxna och 2 barn
Trevlig rum i neutrala färger. Rummen har antingen en grand lit eller en dubbelsäng king size.

Dubbelrum Tower oceanfront king
(40 m²) för 3 vuxna eller 2 vuxna och 2 barn
Fina rum i neutrala färger. Rummen har antingen en grand lit eller en dubbelsäng king size.

Familjerum Tower
(50 m²) för 4 vuxna eller 3 vuxna och 2 barn
Rymliga rum för större sällskap. Rummen har en grand lit samt en bäddbar soffa. Extrabädd i utdragbar säng.

Club svit
(65 m²) för 4 vuxna eller 3 vuxna och 2 barn
Smakfullt inredda sviter i varma toner. Sviten består av ett vardagsrum och sovrum med skjutdörr emellan. Sovrummet har en dubbelsäng king size. Extrabädd i utdragbar säng.

I alla rum/lägenheter:

  • Luftkonditionering
  • Liten dubbelsäng/grand lit i vissa rum
  • Dubbelsäng king size i vissa rum
  • Extrabädd i utdragbar säng
  • Spjälsäng (begränsat antal)
  • Kuddmeny mot förfrågan
  • Tv med satellitkanaler
  • Rumsservice
  • Heltäckningsmatta
  • Förbindelsedörr i vissa rum
  • Kassafack
  • Strykjärn och strykbräda
  • Minibar mot avgift
  • Kaffemaskin
  • Vattenkokare samt kaffe och te
  • Hårtork
  • Tofflor
  • Badrock
  • Badrumsartiklar
  • Dusch
  • Badkar med dusch
  • Städdagar/vecka: 7

Extrabäddar

På hotell där tre eller fyra personer kan bo i samma rum eller lägenhet delar ni oftast rummets befintliga säng eller sängar (antingen två grand lit, en eller två dubbelsängar queen size eller en dubbelsäng king size). Den säng ni delar har gemensam madrass och sängkläder. På vissa hotell kan det vara möjligt att få en extra säng på rummet – detta beställs och betalas direkt till hotellet när du är på plats.

Mat och dryck

Al Habtoor Grand Resort, Autograph Collection har ett generöst utbud av barer och restauranger. Här kan du njuta av smaker från stora delar av världens alla hörn och i hotellets barer kan du sippa på uppfriskande cocktails och klassiska drinkar.

  • Bar The Underground Pub, öppen kl. 12.00-03.00
  • Bar Polo Bar, öppen kl. 15.00-03.00
  • Poolbar Al Sama, öppen kl. 08.30-20.30
  • Strandbar Al Manara, öppen kl. 08.30-20.30
  • Loungebar, öppen kl. 06.30-23.00
  • Loungebar Horizon, öppen kl. 10.00-23.00
  • Loungebar Acacia, öppen kl. 07.30-22.30
  • Bufférestaurang med internationella rätter, öppen kl. 06.30-22.30
  • À la carte-restaurang Luciano's med rätter från Medelhavet, öppen kl. 12.00-23.30
  • À la carte-restaurang Kimura-ya med japanska rätter, öppen kl. 12.00-01.00
  • À la carte-restaurang med grillrätter, öppen kl. 12.00-23.30
  • À la carte-restaurang White Lounge, öppen kl. 16.00-02.00
  • À la carte-restaurang O Beach med asiatiska smårätter, öppen torsdag-söndag kl. 11.00-21.00
  • Café
  • Bordsreservation krävs
  • Vårdad klädsel
  • Barnstolar

Måltider på hotellet:

  • Frukostbuffé ingår

Aktuella tider för restauranger och barer meddelas vid ankomst till hotellet. Erbjuds måltidspaket kan tider och innehåll ändras utan förvarning.

Tillgänglighet

Nedan hittar du den tillgänglighetsinformation vi har fått från hotellet. Om ingen information visas har vi ännu inte fått några uppgifter. För fler tips och rekommenderade hotell, läs vidare på Resor för dig med funktionsnedsättning.

Hiss

Hiss
Ja

På hotellet

Är området inom hotellet tillgängligt med ramp eller hiss?

Hotellrum/Lägenhet

För att få mer information om respektive rumstyp läs mer under Boende.

Pool och strand

Al Habtoor Grand Resort, Autograph Collection har flera trevliga pooler för barn och vuxna.

  • Pool, åldersgräns 16 år
  • Pool
  • Pool med vattenrutschbanor
  • Barnpool
  • Solskydd över barnpool
  • Vattenrutschbana i barnpool
  • Solstolar vid poolen och på stranden
  • Parasoll vid poolen och på stranden
  • Badhanddukar

Stränder

Jumeirah Beach är en mycket välskött sandstrand med finkornig, ljus sand. Stranden är Dubais längsta och mest kända som även bjuder på en fantastisk utsikt över Dubais skyline. Det är på denna strand de flesta av Vings hotell ligger. En stor del av den långa kuststräckan längs Jumeirah Beach är dessutom öppen för allmänheten och där finns många populära badplatser och mindre stränder att besöka.

Träning och aktiviteter

I hotellets spa som bjuder på en lugn och avkopplande atmosfär kan du njuta av sköna behandlingar. Vill du träna på semester har hotellet fyra tennisbanor och ett gym.

  • Gym
  • Spa mot avgift
  • Spabehandlingar mot avgift
  • Bastu mot avgift
  • Ångbastu mot avgift
  • Tennisbana mot avgift
  • Tennisutrustning mot avgift
  • Boule
  • Volleyboll mot avgift
  • Vattensporter
  • Underhållning
  • Nattklubb mot avgift

Barn och ungdom

  • Lekplats

Läge och transfer

Turist- och strandområde med lokal trafik. Byggnationer pågår cirka 300 meter från hotellet och kan medföra minimala byggstörningar. Bygget beräknas vara klart i början av 2028.

  • Hotellet ligger nära strand/bad
  • Närmaste centrum: 200 m Dubai Marina
  • Huvudcentrum: 23 km Downtown Dubai
  • Närmaste strand/bad: 0 m Jumeirah Beach
  • Golfbana: 4,4 km Emirates Golf Club
  • Sevärdhet: 550 m The Walk Jumeirah
  • Sevärdhet: 1,6 km Dubai Marina Mall
  • Sevärdhet: 1,9 km Skydive Dubai
  • Flygplats: 35 km Dubai Int'l airport

Al Falea Street, Jumeirah Beach
Dubai, U.A.E
+971 4 399 5000
ak.dxbhg.reservations@marriott.com

Transfer till resmålet

För en smidig transport till hotellet rekommenderar vi att du bokar en privat transfer i förväg. Det gör du i samband med att du bokar resan online eller via våra reserådgivare. I ditt resedokument finns information om hur och var chauffören möter dig. Läs mer om transfer vid resor med reguljärflyg.

Restiden från Dubais flygplats (DXB) till Jumeirah Beach är ca 35 minuter (ca 35 kilometer). Från Al Maktoum International Airport (DWC) tar det ca 35 minuter (ca 43 kilometer) beroende på trafik. I rusningstrafik kan det ta mycket längre tid.

Se tillgänglighet och boka

,