En terrass med bord och stolar och utsikt över havet. (AI-genererad text)

Ona Princesa Playa

  • WiFi ingår på hela hotellet

Om hotellet

Ona Princesa Playa är ett trivsamt hotell med bra läge direkt vid den fina strandpromenaden i Marbella. Här bor du i enkelt inredda lägenheter där du bekvämt själv kan laga din mat, om du inte väljer att äta på någon av Marbellas många restauranger. Staden har ett rikt och varierat utbud av kök som serverar...
  • WiFi ingår på hela hotellet

Hotellfakta

  • Pool1 st
  • Bar1 st
  • HissJa
  • Luftkonditionering i alla rumJa
  • Närmaste centrum200 m
  • Närmaste strand/bad25 m
Vy över en strand med palmer och blått hav. (AI-genererad text)
Utomhuspool med solstolar och havsutsikt. (AI-genererad text)
Rum med dubbelsäng, lila vägg och balkong med havsutsikt. (AI-genererad text)

Om hotellet

Ona Princesa Playa är ett trivsamt hotell med bra läge direkt vid den fina strandpromenaden i Marbella. Här bor du i enkelt inredda lägenheter där du bekvämt själv kan laga din mat, om du inte väljer att äta på någon av Marbellas många restauranger. Staden har ett rikt och varierat utbud av kök som serverar allt från traditionell spansk mat till internationella rätter. På hotellet finns också en bar där du kan beställa snacks och drycker när du känner dig hungrig eller törstig.

En av hotellets höjdpunkter är den härliga solterrassen och den lilla poolen som ligger på taket. Härifrån har du en fantastisk utsikt över havet och staden, och du kan koppla av i en solstol eller ta ett svalkande dopp. Ona Princesa Playa är ett perfekt val för dig som vill utforska Marbellas många sevärdheter och aktiviteter. Från hotellet är det bara en kort promenad till Marbellas centrum, där du kan shoppa i de många butikerna, besöka de historiska monumenten eller bara strosa runt i de charmiga gränderna. Stadens livliga promenadstråk Avenida del Mar och gamla stans mysiga torg Los Naranjos Plaza, Apelsintorget, ligger bara ett par hundra meter bort.

Ona Princesa Playa är ett hotell som ger dig det bästa av Marbella, oavsett om du vill ha en avkopplande eller en äventyrlig semester.

Hotellet hette tidigare Princesa Playa.

Övrig information

  • Byggt: 1987
  • Renoverat: 2017
  • Byggnader: 1
  • Våningar: 8
  • Rum/lägenheter: 100
  • Hiss
  • Reception
  • Tvättservice mot avgift
  • Parkering i parkeringshus mot avgift i närheten av hotellet

Internet

  • Wifi på hela hotellet ingår
  • Wifi i rummet/lägenheten ingår

Vår service på resmålet

Ving har ingen personal på Costa del Sol men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.

Viktigt att veta

För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.

Officiell klassificering saknas

Boende

Lägenheter med kombinerat sov- och vardagsrum (ca 30 m²) eller med ett sovrum och vardagsrum (ca 40 m²). Lägenheterna har utsikt mot omgivningarna, ligger på olika våningar och har varierande storlek samt planlösning.

Det är lyhört i lägenheterna.

I alla rum/lägenheter:

  • Luftkonditionering (centralstyrd)
  • Balkong eller terrass
  • Enkelsängar
  • Extrabädd i bäddbar soffa
  • Spjälsäng (begränsat antal)
  • Tv med lokala kanaler
  • Kassafack mot avgift
  • Pentry
  • Kokplattor
  • Enkel köksutrustning
  • Kylskåp
  • Dusch
  • Städdagar/vecka: 7

Städdagar innebär att golvet sopas, sängarna bäddas, sopor töms och ytor samt badrum torkas av. Handdukar byts normalt 1-3 gånger/vecka och sängkläder mer sällan.

Mat och dryck

  • Kombinerad bar och café med servering av snacks, öppen kl. 08.00-16.00

Måltider på hotellet:

  • Frukost mot tillägg

Aktuella tider för restauranger och barer meddelas vid ankomst till hotellet. Erbjuds måltidspaket kan tider och innehåll ändras utan förvarning.

Pool och strand

  • Pool 45 m²
  • Solstolar vid poolen
  • Parasoll vid poolen
  • Badhanddukar mot deposition, avgift vid handduksbyte

Stränder

I Marbella finns en flera kilometer lång, långgrund sandstrand.

Läge och transfer

Strand- och stadsområde med lokal trafik. Lite trafik på gatan mellan hotellet och stranden. Nivåskillnader. Trappor till stranden.

  • Hotellet ligger i ett strandområde
  • Närmaste centrum: 200 m Marbella
  • Huvudcentrum: 200 m Marbella
  • Närmaste strand/bad: 25 m Marbella
  • Kollektivtrafik: 200 m buss
  • Flygplats: 50 km Malaga

Duque de Ahumada, Paseo Maritimo
29600 Marbella
+34 952 820 944
hprincesa@spa.es

Transfer till resmålet

För en smidig transport till hotellet rekommenderar vi att du bokar en privat transfer i förväg. Det gör du i samband med att du bokar resan online eller via våra reserådgivare. I ditt resedokument finns information om hur och var chauffören möter dig. Läs mer om transfer vid resor med reguljärflyg.

Restiden från Malagas flygplats till Marbella är ca 1 timme (ca 50 kilometer), beroende på trafik.

Se tillgänglighet och boka