Om hotellet
W Dubai - Mina Seyahi är ett välkomnande hotell i snygg design med fantastiskt läge direkt vid hotellets privata strand. Hotellet ligger i Jumeirah Beach och härifrån har du cirka 3 kilometer till Jumeirah Beach Walk. Vill du besöka spännande Downtown Dubai är det en bilresa på cirka 20 kilometer.
På hotellet finns ett inbjudande poolområde där du kan koppla av i en solstol och ta sköna bad. Vill du ta salta havsbad har hotellet en privat strand med solstolar och balisängar. Önskar du aktivera dig under dagen på stranden kan du prova på olika vattensporter.
W Dubai - Mina Seyahi har ett bra utbud av restauranger och barer och här kan du äta och dricka gott från morgon till kväll. Läckra Attiko, som ligger på hotellets takterrass, bjuder på välsmakande rätter från det japanska köket, fräscha cocktails och fantastisk utsikt – ett perfekt avslut på en dag i Dubai.
Vill du unna dig något extra under semestern kan du besöka hotellets spa som lockar med välgörande ansikts- och kroppsbehandlingar. För dig som vill träna under besöket har hotellet ett gym, och för barnen finns en internationell barnklubb samt lekplats.
W Dubai - Mina Seyahi erbjuder väldesignade rum i ljusa färger med havsutsikt.
Som gäst på W Dubai - Mina Seyahi kan du även nyttja faciliteterna på Le Meridien Mina Seyahi Beach Resort & Waterpark och The Westin Dubai Mina Seyahi Beach Resort & Marina.
Övrig information
En mindre summa dras i deposition vid ankomst till hotellet för att täcka eventuella extra kostnader eller skador.
- Byggt: 2022
- Byggnader: 1
- Våningar: 30
- Rum/lägenheter: 318
- Hiss
- Reception
- Bagagerum
- Concierge-service
- Tvättservice mot avgift
- Uttagsautomat
- Parkering på hotellområdet ingår i mån av plats
- Laddstation för elbil
Internet
- Wifi på hela hotellet ingår
- Wifi i rummet/lägenheten ingår
Vår service på resmålet
Ving har ingen personal på ditt resmål men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.
Viktigt att veta
För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.
Skatter och avgifter
Myndigheterna har infört en turistskatt på övernattningar i Dubai. På samtliga hotell och lägenhetshotell tas en extra skatt ut. Skatten kan variera något beroende på hotell men ligger mellan ca 10 och 20 dirham per natt och rum. I en tvårumslägenhet betalas alltså skatt för respektive rum. Skatten betalas direkt till hotellet, senast vid avresa.
Hotellets officiella klassificering är 5.



