NH Collection Dubai The Palm

  • All Inclusive mot tillägg
  • WiFi ingår på hela hotellet
  • Gym
Se tillgängliga rum
skip links

Om hotellet

NH Collection Dubai The Palm är ett stort och pampigt hotell som ligger nära stranden på högklassiga Jumeirah Beach. Här bor du med utsikt mot havet och marinan med närhet till både shopping och nöjen.

På hotellet finns två inbjudande poolområden. Det läckra poolområdet uppe på takterrassen bjuder på...
  • All Inclusive mot tillägg
  • WiFi ingår på hela hotellet
  • Gym
  • Spa
  • Rum för upp till 7 personer

Hotellfakta

  • Pool
    2 st
  • Uppvärmd barnpool vissa månader
    1 st
  • Restaurang
    4 st
  • Bar
    2 st
  • Hiss
    Ja
  • Luftkonditionering i alla rum
    Ja
  • Närmaste strand/bad
    50 m
View 180 Rooftop Bar
Dubbelrum premium

Om hotellet

NH Collection Dubai The Palm är ett stort och pampigt hotell som ligger nära stranden på högklassiga Jumeirah Beach. Här bor du med utsikt mot havet och
marinan med närhet till både shopping och nöjen.
På hotellet finns två inbjudande poolområden. Det läckra poolområdet uppe på takterrassen bjuder på spektakulär utsikt och en snygg infinitypool
som du svalka dig i när solen blir för varm. För dig som hellre tar salta havsbad har hotellet en egen del av stranden med solstolar och parasoll för sina gäster.
NH Collection Dubai The Palm har en variation av barer och restauranger som erbjuder smakrika rätter från stora delar av världen. Här finns både generösa bufféer, vällagade rätter från meny och enklare snacks, så oavsett vad du önskar finns något för dig.
Bor du på hotellet är ett besök på hotellets restauranger och bar, View 180, ett måste. Restauranger och baren ligger i anslutning till infinitypoolen och här avslutar du dagen på bästa sätt med mat och dryck samtidigt som du ser ut över stadens ljus.
Tennis, padel och gym finns på hotellet för dig som vill träna på semestern och för extra avkoppling finns ett spa med välgörande behandlingar.
NH Collection Dubai The Palm erbjuder allt från rymliga lägenheter för större sällskap och mysiga rum för er som reser på tu man hand.

Övrig information

En deposition PÅ 500 AED per person dras vid ankomst till hotellet för att täcka eventuella extra kostnader eller skador.

Byggt: 2023
Byggnader: 1
Våningar: 14
Rum/lägenheter: 526
Hiss
Reception
Bagagerum
Kassafack i receptionen
Tvättservice mot avgift
Uttagsautomat
Parkering ingår i hotellets garage i mån av plats
Laddstation för elbil

Internet

Wifi på hela hotellet ingår
Wifi i rummet/lägenheten ingår

Vår service på resmålet

Ving har ingen personal på ditt resmål men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.

Viktigt att veta

För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.

Skatter och avgifter

Myndigheterna har infört en turistskatt på övernattningar i Dubai. På samtliga hotell och lägenhetshotell tas en extra skatt ut. Skatten kan variera något beroende på hotell men ligger mellan ca 10 och 20 dirham per natt och rum. I en tvårumslägenhet betalas alltså skatt för respektive rum. Skatten betalas direkt till hotellet, senast vid avresa.

Hotellets officiella rating är 4.

Boende

Ljusa och stilrent inredda rum och lägenheter.
Tio rumstyper:
Dubbelrum standard med balkong
(30 m²) för 2 personer
Stilrena rum med balkong. Rummet har antingen en dubbelsäng king size eller två enkelsängar. Dusch i badrummet.

Dubbelrum superior med balkong
(35 m²) för 2 personer
Inbjudande rum med balkong. Rummet har antingen en dubbelsäng king size eller två enkelsängar. Dusch i badrummet.

Dubbelrum premium med balkong
(35 m²) för 2-3 personer
Trevliga rum med en stor balkong på cirka 10 m². Rummet har antingen en dubbelsäng king size eller två enkelsängar. Badkar med dusch eller dusch i badrummet.

Dubbelrum premium med balkong och havsutsikt
(35 m²) för 2-3 personer
Inbjudande rum med härlig havsutsikt och en balkong på cirka 7 m². Rummet har antingen en dubbelsäng king size eller två enkelsängar. Badkar med dusch eller dusch i badrummet.

Dubbelrum deluxe med balkong
(45 m²) för 2-3 personer eller 2-4 personer varav 2 barn
Stilrena rum med stor balkong på cirka 13,5 m². Rummet har antingen en dubbelsäng king size eller två enkelsängar. Badkar med dusch i badrummet.

Dubblettrum familj
(64 m²) för 2-4 personer
Rymliga rum som passar perfekt för famljer. Vissa rum har balkong. Rummet har två sovrum, ett med dubbelsäng king size och ett med enkelsängar. I badrummet är det antingen badkar med dusch eller dusch.

Dubblettrum familjesvit med havsutsikt
(99 m²) för 4-7 personer varav 3 barn
Stora rum som är perfekt för större sällskap eller familjer. Vissa rum har balkong. Sviten har två sovrum med en dubbelsäng king size i vardera sovrum. I badrummet är det badkar med dusch samt en separat dusch.

Tvårumslägenhet med balkong
(60 m²) för 2-3 personer eller 2-4 personer varav 2 barn
Snygg lägenhet med balkong. LÄgenheten består av sovrum och vardagsrum med pentry. I pentryt finns kokplattor, ugn, kylskåp, vattenkokare, och kaffemaskin. Sovrummet har en dubbelsäng king size. Dusch i badrummet.

Tvårumslägenhet superior
(65 m²) för 2-3 personer eller 2-4 personer varav 2 barn
Stor och rymlig lägenhet med balkong på cirka 12 m. Lägenheten består av sovrum och vardagsrum med pentry. I pentryt finns kokplattor, ugn, kylskåp, vattenkokare, och kaffemaskin. Sovrummet har en dubbelsäng king size. Badkar med dusch i badrummet.

Tvårumslägenhet superior med havsutsikt
(65 m²) för 2-3 personer eller 2-4 personer varav 2 barn
Läcker lägenhet med balkong på cirka 12 m² med havsutsikt. Lägenheten består av sovrum och vardagsrum med pentry. I pentryt finns kokplattor, ugn, kylskåp, vattenkokare, och kaffemaskin. Sovrummet har en dubbelsäng king size. Dusch i badrummet.

I alla rum/lägenheter:

  • Luftkonditionering
  • Balkong i vissa rum
  • Enkelsängar i vissa rum
  • Dubbelsäng queen size i vissa rum
  • Dubbelsäng king size i vissa rum
  • Extrabädd i hopfällbar säng
  • Spjälsäng (begränsat antal)
  • Kuddmeny i vissa rum
  • Tv
  • Rumsservice
  • Klinker
  • Kassafack
  • Strykjärn och strykbräda
  • Minibar mot avgift
  • Pentry i vissa rum
  • Kokplattor, i vissa rum
  • Enkel köksutrustning i vissa rum
  • Kylskåp, i vissa rum
  • Mikrovågsugn mot förfrågan
  • Ugn, i vissa rum
  • Brödrost i vissa rum
  • Kaffemaskin
  • Vattenkokare samt kaffe och te
  • Hårtork
  • Tofflor
  • Badrock
  • Badrumsartiklar
  • Badkar eller dusch

Extrabäddar

Är ni tre eller fyra personer som bor i ett rum eller en lägenhet innebär det oftast att ni får dela rummets befintliga säng eller sängar (antingen två grand lit, en eller två dubbelsängar queen size eller en dubbelsäng king size). Den säng ni delar har gemensam madrass och sängkläder. På vissa hotell kan det vara möjligt att få en extra säng på rummet – detta beställs och betalas direkt till hotellet när du är på plats.

Mat och dryck

På NH Collection Dubai The Palm finns flera inbjudande restauranger och barer där du kan njuta av rätter från stora delar av världen. För bästa utsikten besöker du hotellets kombinerade restaurang och bar där du kan njuta av smakrika rätter från Europa, Asien och Sydamerika samtidigt som du tar in den härliga utsikten.
  • Bufférestaurang Maiora med internationella rätter, öppen för frukost kl. 06.30-10.30, lunch kl. 12.30-15.00 och middag kl. 18.30-10.30
  • Kombinerad restaurang och bar View 180 Rooftop Bar med rätter från Asien, Sydamerika och Europa, öppen kl. 10.00-02.00. Åldersgräns 12 år fram till kl. 19.00. Efter det endast för vuxna
  • Kombinerad restaurang och bar Sportbar Seven med enklare rätter från det brittiska och amerikanska köket, öppen kl. 12.00-02.00
  • Café Revo, öppet kl. 07.00-22.00
  • Vårdad klädsel
  • Barnstolar

Måltider på hotellet:

  • Frukostbuffé ingår
  • Halvpension mot tillägg (frukost- och middagsbuffé)
  • Helpension mot tillägg (frukost, lunch- och middagsbuffé)
  • All Inclusive mot tillägg

I hotellets All Inclusive ingår:

  • Frukost, lunch och middag i bufférestaurangen
  • Till lunch och middag ingår vatten, läsk samt lokalt öl och vin
  • Vatten, läsk, kaffe, te och lokala alkoholdrycker i utvalda barer kl. 12.00-23.00
  • Snacks kl. 12.30-15.00 i View 180 Rooftop Bar
  • Utvalda rätter i café Revo
  • Utvalda rätter i Sportbar Seven
  • All Inclusive gäller från incheckning
  • All Inclusive gäller till kl. 12.00 på avresedagen
Aktuella tider för restauranger och barer meddelas vid ankomst till hotellet. Erbjuds måltidspaket kan tider och innehåll ändras utan förvarning.

Pool och strand

På NH Collection Dubai The Palm kan du njuta av sol och bad både vid hotellets läckra poolområden och på hotellets privata del av stranden.
  • Pool vid stranden
  • Pool på takterrass
  • Barnpool
  • Solstolar vid poolen och på stranden
  • Balisängar vid poolområdet mot avgift
  • Parasoll vid poolen och på stranden
  • Balisängar på hotellets strand mot avgift
  • Badhanddukar
  • Trappa eller trappsteg ner i pool med ledstång
Jumeirah Beach är en mycket välskött sandstrand med finkornig, ljus sand. Stranden är Dubais längsta och mest kända som även bjuder på en fantastisk utsikt över Dubais skyline. Det är på denna strand de flesta av Vings hotell ligger. En stor del av den långa kuststräckan längs Jumeirah Beach är dessutom öppen för allmänheten och där finns många populära badplatser och mindre stränder att besöka.

Träning och aktiviteter

Vill du vara aktiv under vistelsen har NH Collection Dubai The Palm både tennis, padel och gym. På stranden kan du prova på olika vattensporter.

För ett lugnare tempo kan du njuta av sköna behandlingar i hotellets spa.
  • Gym
  • Spa mot avgift
  • Spabehandlingar mot avgift
  • Cykelgarage
  • Tennisbana mot avgift
  • Tennisutrustning mot avgift
  • Padel mot avgift
  • Padelutrustning mot avgift
  • Vattensporter mot avgift
  • Stand up paddle mot avgift

Barn och ungdom

Hotellet har en internationell barnklubb med engelsktalande personal för barn i åldern 4-10 år.
  • Internationell barnklubb
  • Mini Disco
  • Lekplats
  • Lekrum
  • Spelrum

Läge och transfer

Strandområde med lokal trafik. Hotellet erbjuder fri transport till Mall of the Emirates.
  • Hotellet ligger nära strand/bad
  • Närmaste strand/bad: 50 m Palm West Beach
  • Kollektivtrafik: 50 m busshållplats
  • Flygplats: 32 km Dubai International Airport
Plot No. 220, Palm-Jumeirah
Dubai
dubaithepalm@nhcollection.com

Transfer till resmålet

För en smidig transport till hotellet rekommenderar vi att du bokar en privat transfer i förväg. Det gör du i samband med att du bokar resan online eller via våra reserådgivare. I ditt resedokument finns information om hur och var chauffören möter dig. Läs mer om transfer vid resor med reguljärflyg.

Restiden från Dubais flygplats (DXB) till Jumeirah Beach är ca 35 minuter (ca 35 kilometer). Från Al Maktoum International Airport (DWC) tar det ca 35 minuter (ca 43 kilometer) beroende på trafik. I rusningstrafik kan det ta mycket längre tid.

PRISER OCH BOKNING