Om hotellet
Mamaison Residence Belgicka är ett fint lägenhetshotell i den trendiga stadsdelen Vinohrady. Från hotellet har du promenadavstånd till Prags historiska centrum, sevärdheter, restauranger och shopping. Med kollektivtrafik nära hotellet tar du dig även enkelt runt om i staden. På Mamaison Residence Belgicka bor du bekvämt i enrumslägenheter med eget pentry, perfekt för dig som vill ha möjlighet att laga egen mat. På hotellet finns även gym, bastu och ett familjerum med biljardbord.
Övrig information
En mindre summa dras i deposition vid ankomst till hotellet för att täcka eventuella extra kostnader eller skador.
- Byggt: 2002
- Byggnader: 1
- Våningar: 4
- Rum/lägenheter: 30
- Hiss
- Reception
- Bagagerum
- Tvättservice mot avgift
- Tvättomat mot avgift
- Parkering mot avgift på hotellområdet, i mån av plats
Internet
- Wifi i reception/lobby ingår
- Wifi i rummet/lägenheten ingår
Vår service på resmålet
Ving har ingen personal i Prag men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.
Viktigt att veta
För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.
Skatter och avgifter
I Prag betalar hotellgäster skatter och avgifter på sammanlagt 2 euro per person och natt. Detta gäller för alla gäster som fyllt 18 år upp till de blir 70 år. Avgiften betalas direkt till hotellet i samband med vistelsen.
Hotellets officiella klassificering är 4.



