Myndigheterna på Balearerna tar ut en skatt på hotellövernattningar. Skatten varierar med officiell hotellkategori och vistelsens längd, och ska betalas direkt till hotellet vid incheckning, antingen kontant eller med kort.
Följande skattesatser gäller per person och natt för alla boende äldre än 16 år under de första åtta nätterna:
Hotell/lägenhet med officiell kategori 4+ och 5 stjärnor: Maj-oktober 4,40 euro. November-april 1,10 euro
Hotell/lägenhet med officiell kategori 3+ och 4 stjärnor: Maj-oktober 3,30 euro. November-april 0,80 euro
Hotell/lägenhet med officiell kategori 1-3 stjärnor: Maj-oktober 2,20 euro. November-april 0,55 euro
Från och med den nionde natten är skatten halverad. Observera att Vings klassificering av hotell kan skilja sig från den officiella klassificeringen av hotellet, som är den som utgör grunden för skattens storlek.
Varje morgon dukar våra kockar upp en härlig & nyttig frukostbuffé. Här kan du välja mellan olika sorters bröd, bakverk, ostar, skinkor, färsk frukt och grönsaker. Det finns också en mängd olika juicer och yoghurt med tillbehör. Från vårt kök serverar vi den varma delen av frukosten. Förbokas hemifrån.
Sunprime Inclusive är lösningen för dig som bara vill ha det lugnt, skönt och gott under semesterveckan. I Sunprime Inclusive ingår frukostbuffé alla dagar och middag fem av sju dagar. Du som vill kan även köpa till fem luncher till ett oslagbart pris. Luncherna och middagarna serveras antingen från meny eller buffé beroende på säsong, kontakta hotellet om du vill du veta vad som gäller under din semester.
Öppettider för restauranger och barer samt vilka dagar Sunprime Inclusive serveras meddelas vid ankomst till hotellet.
Förbokas hemifrån (begränsat antal platser). Läs mer om Sunprime Inclusive.
Vill du bli riktigt bortskämd kan du prova Sunprime All Inclusive, och äta och dricka så mycket du vill utan att tänka på notan. I Sunprime All Inclusive ingår alltid hotellets populära frukostbuffé. Luncherna och middagarna serveras från buffé.
Förbokas hemifrån (begränsat antal platser). Läs mer om Sunprime All Inclusive.
På Sunprime Pollensa Bay äter du frukost, lunch och middag i Sunprime Restaurant. Här hittar du spännande och vällagade maträtter i en avspänd atmosfär. För att inte tala om de goda viner du kan välja bland. Poolbaren serverar kalla, läskande drycker under dagtid. Njut av den fantastiska havsutsikten från loungeterrassen mot kvällen. Mer information om vårt utbud hittar du nedan samt på hotellets informationssajt MySunprime.
Öppet:
Frukost: 07.30-10.30
Lunch: 12.30-15.00
Middag: 18.30-21.00
Vårdad klädsel.
I hotellets bar och lounge kan du ta en drink i lugn och ro tillsammans med gamla och nya vänner. Eller slå dig ner på egen hand för att läsa, ta en kopp kaffe, ett glas champagne eller bara njuta av stämningen. Den sköna musiken och tillbakalutade stämningen inbjuder till småprat eller avkoppling. Flera kvällar i veckan är det live musik i baren.
I hotellets egen mini-kiosk kan du handla snacks och kalla drycker dygnet runt.
Utbudet kan variera under säsongen, samt mellan olika Sunprime Hotels.
Poolområdet på Sunprime Pollensa Bay har ett fantastiskt läge precis vid havet. Kring poolen finns det gott om bekväma solstolar där du kan njuta av utsikten över det skimrande Medelhavet. Här finns parasoller som erbjuder skugga och vill du ha något svalkande är det inte många steg till baren. Längtar du efter sand mellan tårna är det bara några steg till stranden. I vanlig ordning ingår pool- och strandbadlakan när du bor på Sunprime.
Pooltyp: Utomhuspool
Storlek: 163 m²
Vattentyp: Sötvatten
Uppvärmd: Nej
Djup: 10-145 cm
Hotellet ligger precis vid stranden. Ta gärna med badhandduken från hotellet till stranden.
Glöm det där med att fylla resväskan med pool- och strandbadlakan. På våra Sunprime Hotels får alla ett varsitt pool- och strandbadlakan i härlig frotté vid ankomsten. Vi värnar om miljön och därför byts inte dessa per automatik, men vill du ha en ny, byter du bara ut den gamla kostnadsfritt. Det ska vara lätt att resa.
Längtar du efter en dag på stranden går det naturligtvis bra att ta med din badhandduk dit. De flesta av våra Sunprime Hotels ligger nära havet.
På Sunprime Pollensa Bay finns det ett stort utbud av populära och energigivande träningspass som till exempel Vattengympa eller Core. Passen leds av utbildade SATS instruktörer och ingår självklart för alla våra hotellgäster. Vill du träna på egen hand kan du göra det i hotellets gym.
Välkommen att delta i något av våra många populära gruppträningspass. Utmana dig själv i bland annat Crosstraining, Tabata och Core. Eller passa på att få en bra introduktion till dynamisk yoga i vår träningsklass Yoga Flow. Aktuellt träningsschema hittar du under Aktivitetsprogram.
Välkommen ner i poolen för en av våra mest populära aktiviteter alla kategorier: Vattengymnastik och Water Circuit, där din styrka och kondition sätts på prov vid olika stationer. Under ledning av våra duktiga och inspirerande instruktörer får du uppleva ett träningspass utöver det vanliga.
Styrketräna på egen hand i fräscha träningslokaler. Vårt gym är enkelt utrustat med fria vikter och ett mindre antal maskiner. Självklart kostar det ingenting att träna i gymmet.
Följ med på en gymintroduktion med en av våra instruktörer för att komma i gång med din träning. Instruktören går igenom gymutrustningen och hur man använder den tillsammans med deltagarna. Du får även råd om hur du skapar en träningsrutin. Det här är ett tillfälle för dig att ställa alla frågor du har om hur du kommer i gång med din gymträning.
Vi ger dig möjlighet att testa gratis online träning via Yogobe under din semester. All information kring detta hittar du på MySunprime och det är också där du väljer vilken träning du vill prova på. Det finns ett brett utbud att välja mellan med allt ifrån meditation, yoga, dansklasser till konditionsklasser samt föreläsningar. Detta ger dig möjlighet att träna på egen hand när och vart som helst under din semester!
Stand up paddleboard är en sport som passar alla och är enkel att lära sig. SUP är en utmärkt aktivitet under semestern där du kan underhålla dig med allt från motionspaddling, surfing eller bara om du är ute efter att fånga D-vitaminer i solen och känna på vattnet. Paddelbräda finns att hyra vid eller i närheten av hotellet.
Att vandra kan vara ett av de bästa sätten att njuta av naturen på. I närheten av hotellet finns det några turer att välja mellan. En vandring till Ermita de la Victoria är en rekommendation. En krävande vandring, så god kondition behövs. Det är väl värt mödan och den fantastiska utsikten och kan bli höjdpunkten på semestern.
I närheten av hotellet finns det flera bra löprundor. Vi har kartlagt våra favoriter och dessutom gjort dem nedladdningsbara till RunKeeper och MapMyRun. De kan även laddas ned till andra appar som kan importera GPX-filer.
Älskar du att träna på egen hand under semestern? Nu slipper du fylla resväskan med träningsutrustning. Boka vårt tränings-kit där du får låna yoga-matta, gummiband lätt, medium och hård, excertube medium och glidmattor. Du får även en översikt med olika övningar. Allt detta väntar på dig i rummet vid ankomst. Träningen under semestern kan inte bli smidigare och enklare!
Att cykla är det perfekta sättet att kombinera motion och att se mer av området runt omkring hotellet. Vi hyr ut vanliga cyklar och även professionella cyklar från BMC i samarbete med Rad-Salon. På hotellet finns det en cykelcontainer där du kan förvara din cykel om du hyr den genom Rad-Salon. Det är inte tillåtet att förvara cykeln på rummet med hänsyn till övriga gäster. Av säkerhetsmässiga skäl får du inte använda cykelskor inne på hotellet.
Hyr en cykel och upptäck de vackra omgivningarna i närheten eller en bit bort.
När som helst kan du utmana gamla och nya vänner i en match på hotellets tennisplan. Utrustning finns att låna i receptionen. Bokning av banan görs via My Sunprime.
I Holiday Planner kan du läsa mer om vad som händer på resorten under din semester. Programmet är live och kan ändras utan förvarning. Det betyder också att du inte kan se det under perioder som hotellet inte är öppet för säsongen.
Alla våra gruppträningspass leds av SATS-utbildade instruktörer.
På Sunprime Pollensa Bay har du alla möjligheter att skämma bort dig själv lite extra. I hotellets spa kan du koppla av och njuta av sköna behandlingar. Sunprime Spa drivs i lokal regi och vissa av behandlingarna kan du boka redan hemifrån. Behandlingarna är olika långa och du kan välja mellan olika skönhetsbehandlingar och massage.
Läs mer på hotellets informationssajt MySunprime.
Unna dig en 75 minuters behandling.
Välj till exempel mellan Hot Stone Massage, Aroma Massage eller Klassisk Massage.
90 min. Vill du ha egen tid under semestern rekommenderar vi 'Lyx för en'. Välj någon utav 90 min behandlingarna. Njut av extra lyxig kvalitetstid.
Spabehandlingar är populärare så vill du vara säker på en plats är det bäst att boka ett spa paket hemifrån. På Min sida kan du välja att boka till ett Spa-paket på din ordinarie bokning. Du kan givetvis också ringa 0771-995 995 så hjälper vi dig. Tidsbokning för behandlingar bokas på plats. Du kan även boka behandlingar på resorten, i mån av plats.
Avskilt, lugnt läge direkt vid havet i ett område med lokal trafik och bostäder. Ca 1 km till restauranger, butiker och barer i Alcudia (gamla stan). Ca 3 km till Puerto de Alcudia. Transfer från flygplatsen cirka 45 minuter. Transfer ingår inte men kan bokas till.
Carrer Maria Antònia Salvà, 3,
07400 Alcúdia
Telephone: +34 971 54 54 84
pollensabay@sunprime.net
Sunprime Pollensa Bay erbjuder Easy Travel, vilket betyder att du bekvämt kan checka in i lugn och ro redan på hotellet om du bokat en paketresa och flyger med SunClass Airlines. Har du köpt till transfer och flyger med SunClass Airlines får du även åka med direktbussar till/från flygplatsen.
Resmål: Alcudia, Mallorca
Bagage check-in på hotellet: Ja
10 kg extra bagage: Ja
Direkt transfer: Ja
Period: april-oktober
För Mallorca är de maximala måtten på specialbagage 79 x 86 cm (ingen begränsning för längden).
Vill du överraska din partner eller ditt resesällskap med det lilla extra på semestern? Vi har flera härliga paket som sätter guldkant på vistelsen. Vad sägs om en flaska mousserande vin som står kyld på rummet vid ankomst eller ett lyxigt Välkomstpaket Prime?
Våra tillvalspaket bokar du hemifrån, i samband med att du beställer din resa eller på Min sida efter bokning.
Vill du göra din semester ännu mer bekväm eller lyxig?
Vill du få härliga tips, bra erbjudanden och inspiration via e-post?
Ving säljer resor med charter samt paketresor med hotell och reguljära flyg.