Vy över en grupp röda byggnader med en innergård, omgivna av träd och gröna fält med odlingar. (AI-genererad text)

Enotel Santo da Serra

  • Gym
  • Wifi ingår på hela hotellet

Om hotellet

Enotel Santo da Serra är ett fint hotell bland kullarna i Santo da Serra, där portugisisk herrgårdsstil möter moderna faciliteter.

Hotellets rosa byggnad breder ut sig bland lummiga trädgårdar med välskötta gräsytor och träd. Här bor du i fina rum med balkong eller terrass som nås via pelarburna och öppna...
  • Gym
  • Wifi ingår på hela hotellet

Hotellfakta

  • Uppvärmd inomhuspool vissa månader1 st
  • BarnpoolNej
  • Restaurang1 st
  • Bar1 st
  • HissNej
  • Luftkonditionering i alla rumJa
  • Närmaste centrum500 m
  • Närmaste strand/bad10 km
Flygfoto av ett område med byggnader, vinodlingar och trädgårdar i en grönskande omgivning. (AI-genererad text)
Restaurang med dukade bord och moderna stolar, med orangefärgade lampor i taket. (AI-genererad text)
Ett hotellrum med två enkelsängar, vita sängkläder och kuddar. Rummet har en balkong med utsikt och är inrett med ett skrivbord och en TV. (AI-genererad text)

maj

18°
13°

juni

20°
16°

juli

23°
16°

augusti

24°
19°

september

22°
18°

Om hotellet

Enotel Santo da Serra är ett fint hotell bland kullarna i Santo da Serra, där portugisisk herrgårdsstil möter moderna faciliteter.

Hotellets rosa byggnad breder ut sig bland lummiga trädgårdar med välskötta gräsytor och träd. Här bor du i fina rum med balkong eller terrass som nås via pelarburna och öppna verandagångar.

På Enotel Santo da Serra finns flera härliga faciliteter för en avkopplande semester. I hotellets relaxavdelning kan du bada i inomhuspoolen, värma dig i bastun eller boka en massage. Vill du hålla i gång finns ett gym, och bara någon kilometer bort ligger Santo da Serra Golf Club – en av Madeiras bästa golfbanor. Varje morgon serveras frukost i hotellets restaurang och på kvällen kan du njuta av både lokala specialiteter och internationella rätter. I baren väntar din favoritdryck.

Några hundra meter från hotellet ligger byn Santo António da Serra, där du hittar ett par restauranger, en liten marknad och en livsmedelsbutik.

Övrig information

  • Byggt: 2000
  • Renoverat: 2024
  • Byggnader: 1
  • Våningar: 1
  • Rum/lägenheter: 68
  • Reception
  • Bagagerum
  • Tvättservice mot förfrågan
  • Parkering på hotellområdet ingår i mån av plats
  • Laddstation för elbil mot avgift

Internet

  • Wifi på hela hotellet ingår
  • Wifi i rummet/lägenheten ingår

Vår service på resmålet

I Vings app hittar du information om ditt resmål och annan användbar information både före och under din resa. Du kan enkelt kontakta oss under resan om du vill få tips och goda råd eller t.ex. få information om hyrbilar och utflykter. Du når oss dygnet runt på servicetelefonen och via mejl kl. 08.00-20.00.

Viktigt att veta

För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.

Skatter och avgifter

Madeira tar ut en turistskatt på 2 euro per person och natt, oavsett hotellkategori. Skatten betalas direkt till hotellet. Maxtaxan är 14 euro per person, oavsett antal övernattning. Barn under 13 år betalar ingen skatt.

Kommunen Santa Cruz har infört en Eco-skatt på övernattningar på samtliga hotell och lägenhetshotell. Skatten är 2 euro per natt och person, dock maximalt 14 euro per person, för gäster över 13 år. Skatten betalas direkt till hotellet, senast vid avresa.

Hotellets officiella klassificering är 4.

Boende

Rum med eller utan balkong eller terrass.

Städdagar innebär att golvet sopas, sängarna bäddas, sopor töms och ytor samt badrum torkas av. Handdukar byts normalt 1-3 gånger/vecka och sängkläder mer sällan.

Ett hotellrum med två enkelsängar, vita sängkläder och kuddar. Rummet har en balkong med utsikt och är inrett med ett skrivbord och en TV. (AI-genererad text)

Dubbelrum med balkong eller terrass

  • För 2 personer
  • Storlek (m²): 25
  • Balkong eller terrass
  • Mot omgivningarna
Ett hotellrum med två enkelsängar, en skrivbordshörna och en spegel på väggen. Rummet har ett stort fönster med gardiner. (AI-genererad text)

Dubbelrum utan balkong

  • För 2 personer
  • Storlek (m²): 18
  • Mot omgivningarna

I alla rum/lägenheter:

  • Luftkonditionering (centralstyrd)
  • Enkelsängar
  • Tv (Smart-tv)
  • Laminatgolv
  • Kassafack
  • Strykjärn och strykbräda
  • Minibar mot avgift
  • Vattenkokare samt kaffe och te
  • Hårtork
  • Tofflor
  • Badrock
  • Badrumsartiklar
  • Dusch
  • Städdagar/vecka: 7

Mat och dryck

  • Loungebar
  • Bufférestaurang med lokala och internationella rätter, öppen för frukost och middag

Måltider på hotellet:

  • Frukostbuffé ingår
  • Halvpension mot tillägg
  • Festmåltid ingår på julafton för gäster med halvpension
  • Festmåltid ingår på nyårsafton för gäster med halvpension

Aktuella tider för restauranger och barer meddelas vid ankomst till hotellet. Erbjuds måltidspaket kan tider och innehåll ändras utan förvarning.

Tillgänglighet

Nedan hittar du den tillgänglighetsinformation vi har fått från hotellet. Om ingen information visas har vi ännu inte fått några uppgifter. För fler tips och rekommenderade hotell, läs vidare på Resor för dig med funktionsnedsättning.

Hiss

Hiss
Nej

På hotellet

Är området inom hotellet tillgängligt med ramp eller hiss?

Tillgänglighet entré
Ramp

Pool

Trappa eller trappsteg ner i pool
Ja, med ledstång
Ramp eller sluttande botten ner i pool
Nej

Service

Toalett i allmänna utrymmen passande för rullstol
Ja
Reserverade parkeringsplatser för gäster med rörelsehinder
Ja

Hotellrum/Lägenhet

För att få mer information om respektive rumstyp läs mer under Boende.

Pool och strand

  • Inomhuspool, uppvärmd till cirka 28 grader
  • Solstolar vid poolen
  • Badhanddukar
  • Trappa eller trappsteg ner i pool med ledstång

Stränder

I Santo da Serra finns ingen strand vid hotellet. Men tar du dig ner till kusten söder om Santo da Serra finns några olika stränder att välja bland. Stranden Praia das Palmeiras i Santa Cruz har lavasand och stenar och i närheten ligger också vattenparken Aquaparque Madeira. Nära Madeiras flygplats finner du även stenstranden Praia de S. Roque och stranden i Machico med gyllengul sand från Sahara.

Träning och aktiviteter

  • Gym
  • Massage mot avgift
  • Bastu
  • Bubbelpool
  • Cykelgarage

Läge och transfer

Naturområde med lokal trafik.

  • Hotellet ligger på landsbygden
  • Närmaste centrum: 500 m Santo António da Serra
  • Huvudcentrum: 10 km Machico
  • Närmaste strand/bad: 10 km Machico
  • Golfbana: 1,5 km Golf Club Santo da Serra
  • Sevärdhet: 2,6 km Parque Ribeira Primeira
  • Sevärdhet: 4 km Miradouro da Portela
  • Sevärdhet: 9,5 km Miradouro do Pico do Facho
  • Flygplats: 10 km Funchal

Sitio Dos Casais Proximos
9200-152 Santo António da Serra, Madeira, Portugal
+351 291 702 003
reservas@enotel.com

Transfern ingår inte i resans pris, utan bokas separat. Vi rekommenderar hyrbil eller att du bokar en privat transfer i förväg. Det gör du i samband med att du bokar resan online eller via våra reserådgivare. Läs mer om transfer.

Restiden från flygplatsen till Santo da Serra är cirka 15 minuter (ca 10 km).

Nedanstående transferinformation gäller generellt för Santo da Serra:

Transfer till resmålet

Transfer ingår inte och kan inte heller bokas vid charterresor. Hyrbil rekommenderas.

Om du bokat en paketresa med reguljärflyg rekommenderar vi att du bokar en privat transfer i förväg. Det gör du i samband med att du bokar resan online eller via våra reserådgivare. I ditt resedokument finns information om hur och var chauffören möter dig. Läs mer om transfer vid resor med reguljärflyg.

Restiden från flygplatsen till Santo da Serra är ca 15 minuter (ca 10 km).

Se tillgänglighet och boka

,