Om hotellet
Marcure Amsterdam City är ett modernt och mycket populärt hotell med en trevlig och välkomnande atmosfär. Hotellet ligger i stadens södra delar, och till shopping, sevärdheter, restauranger och barer i Amsterdams centrum är det ca 4 kilometer. På hotellet finns både bar och à la carte-restaurang.
Övrig information
- Byggt: 1989
- Renoverat: 2009
- Byggnader: 2
- Våningar: 18
- Rum/lägenheter: 368
- Hiss
- Reception
Internet
- Wifi i reception/lobby ingår
- Wifi i rummet/lägenheten ingår
Vår service på resmålet
Ving har ingen personal i Amsterdam men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.
Viktigt att veta
För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.
Skatter och avgifter
De holländska myndigheterna har infört en turistskatt på övernattningar i Amsterdam. På samtliga hotell och lägenhetshotell tas en extra skatt ut som ska betalas på plats. Skatten uppgår till max 12,5 % av boendekostnaden. För information om vad kostnaden blir för din bokning, vänligen kontakta oss. Skatten betalas direkt till hotellet, senast vid avresa.
Officiell klassificering saknas



