Om hotellet
På Berjaya Langkawi Resort bor du i ett eget hus i lugna omgivningar nära en av Langkawis bästa stränder. Hotellet utgörs av flera byggnader som är fördelade över ett vidsträckt tropiskt grönområde.
Hotellet har ett stort och vackert poolområde med solstolar och parasoller, och inom hotellområdet finns flera barer och restauranger med bra variation. På hotellet finns även ett litet gym och vill du unna dig total avkoppling rekommenderas ett besök i hotellets spa. Berjaya Langkawi Resort täcker ett stort område och avståndet till stranden och olika faciliteter varierar, men du bor alltid granne med Langkawis vackra och rogivande natur.
Övrig information
- Byggt: 1993
- Renoverat: 2009 (rummen)
- Rum/lägenheter: 502
- Reception
- Kassafack i receptionen
- Minimarket
- Tvättservice mot avgift
Internet
- Wifi i reception/lobby ingår
- Wifi i rummet/lägenheten ingår
Vår service på resmålet
Ving har ingen personal i Malaysia men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.
Viktigt att veta
För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.
Skatter och avgifter
Malaysia har infört en turistskatt på alla kommersiella övernattningar från och med 1 augusti 2017. Skatten, som är tio malaysiska ringgit per rum och natt, betalas direkt till hotellet vid incheckning.
Officiell klassificering saknas



