Om hotellet
Välkommen till Vings Family Garden-hotell Waterman Supetrus Resort som passar perfekt för hela familjen! Hotellet ligger i lummiga omgivningar utanför Supetar med bekvämt promenadavstånd till byns mysiga hamn med butiker, restauranger och barer. Hotellområdet är stort och uppbyggt likt en by, där varje hotelldel och byggnad har sin egen karaktär. Här kan du välja mellan dubbelrum och lägenheter i olika storlekar för upp till sex personer.
I hotellets stora trädgård finns flera pooler och barnpooler med tillhörande solstolar och parasoll. Hotellområdet ligger också nära ett par stränder, för dig som föredrar havsdopp och strandliv. Vill du att aktivera dig på semestern finns flera alternativ under din vistelse. Här kan du spela tennis, padel, minigolf, boule eller varför inte volleyboll? Vill du vara i havet samtidigt finns både stand up paddle och vattensporter nere vid stranden. Hotellet arrangerar även olika typer av gruppträningspass som yoga och vattengymnastik. Tränar du bäst på egen hand finns ett klassiskt gym samt ett utegym. Efter en dag med sol, bad och aktiviteter kan du unna dig en avkopplande stund i hotellets trevliga spa.
För barn arrangeras aktiviteter med Lollo & Bernie några dagar i veckan och hotellet har även olika internationella barnklubbar samt massa roliga aktiviteter för hela familjen.
På Waterman Supetrus Resort äter och dricker du gott. På hotellet finns en bufférestaurang som serverar både lokala och internationella rätter, och önskar du beställa rätter från meny finns en à la carte-restaurang som är öppen under högsäsong. När du vill ha något gott att dricka finns både en lobbybar samt en poolbar. För en extra bekväm semester kan du med fördel boka något av våra måltidspaket.
Waterman Supetrus Resort är ett Family Garden 9 maj - 26 september 2025 och 8 maj - 24 september 2026. Det är då Lollo & Bernie hälsar på och aktiviteterna med skandinavisktalande personal är igång.
Övrig information
Hotellet har sedan 1977 byggts till, renoverats och underhålls kontinuerligt. Utcheckning sker från hotellet kl. 10.00, och därefter finns duschar och bagagerum tillgängligt. Nere i hamnen i Supetar finns en välsorterad mataffär och på vägen dit passerar du souvenirbutiker.
- Byggt: 1977
- Renoverat: 2024/2025 samt löpande mindre renoveringar
- Byggnader: 11
- Våningar: 3-4
- Rum/lägenheter: 646
- Reception
- Bagagerum
- Tvättservice mot avgift
- Uttagsautomat
- Parkering mot avgift på hotellområdet, i mån av plats
- Laddstation för elbil mot avgift
Internet
- Wifi på hela hotellet ingår
- Wifi i rummet/lägenheten ingår
Vår service på resmålet
I Vings app hittar du information om ditt resmål och annan användbar information både före och under din resa. Du kan enkelt kontakta oss under resan om du vill få tips och goda råd eller t.ex. få information om hyrbilar och utflykter. Du når oss dygnet runt på servicetelefonen samt på sms och mejl mellan kl. 08.00-20.00.
Viktigt att veta
För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.
Skatter och avgifter
Boende på kroatiska hotell betalar en turistskatt på cirka två euro per person och natt. Reser du med charter (fasta reslängder på en till fyra veckor) är dessa belopp inräknade i priset och du behöver alltså inte betala dem på plats. Om du reser med reguljärflyg (flexibel reslängd) betalar du direkt till hotellet, antingen vid ankomst eller vid avresa.
Hotellets officiella klassificering är 4.


































