Coral Los Alisios är ett fräscht lägenhetshotell med trevlig atmosfär och många återkommande gäster. Här bor du i en fin och rymlig lägenhet, inredd i modern stil. Hotellet har ett fint poolområde med uppvärmd pool, solstolar och poolbar. Los Alisios ligger på en höjd ovanför Los Cristianos med promenadavstånd till både stranden och centrum.
Coral Los Alisios har en härlig lekpool för hotellets yngsta gäster. Här finns vattensprutande palmer, vattenfyllda hinkar och tunnor, vattenkanoner och fler roliga saker att leka med, allt i vattnets tecken.
Internet
WiFi på hela hotellet mot avgift
WiFi i rummet/lägenheten mot avgift
Standarden på internetuppkopplingen i vissa lägenheter varierar på detta hotell.
Övrig information
Alla byggnader har hiss. Trappor till poolbar, poolområdet, reception, restaurang och till byggnaderna med hiss. Trappor och nivåskillnader inom och utanför hotellet.
Parkering på hotellområdet ingår i mån av plats
Byggt 1986
Renoverat 2017 (vattenpark) 2013 (restaurangen) samt 2014 (lägenheter, poolbar, minimarket och lounge)
3 byggnad/er
5 våning/ar
Hiss (delvis)
124 rum/lägenheter
Reception
Bagagerum
Minimarket med litet sortiment
Tvättservice mot avgift
Tvättomat mot avgift
Bankomat
- All Inclusive mot tillägg
- Uppvärmd pool
- Transport till stranden ingår
- Gym
- Rum för upp till 6 personer
- Barnpool
- Pool2 st
- Barnpool (del av vuxenpool)Ja
- HissJa
- BarJa
- Restaurang2 st
- MinimarketJa
- Städdagar/vecka7
- Närmaste centrum650 m
- Huvudcentrum1,2 km
- Närmaste strand/bad1,2 km
- WiFiMot avgift
Fina, rymliga och modernt inredda lägenheter. Alla lägenheter har bekväma sängar med täcken, påslakan och bäddmadrasser.
I alla rum/lägenheter:
- Fläkt
- Balkong
- Enkelsängar
- Extrabädd i enkelsäng och/eller utdragbar säng
- Spjälsäng (begränsat antal) mot förfrågan
- Tv med satellitkanaler
- Kassafack mot avgift och deposition
- Pentry
- Kokplattor
- Enkel köksutrustning
- Kylskåp
- Kaffemaskin
- Hårtork
- Dusch
På Teneriffa är det vanligt att några lägenheter på hotellet är privatägda och därför kan standard, planlösning, möblering och köksutrustning variera. I vissa lägenheter kan det finnas extra utrustning utöver faciliteterna som är beskrivna ovan.
Tvårumslägenhet större
- För 2-4 personer, varav en tonåring
- Rumsstorlek (m²): 74
- Två etage, med vardagsrum, pentry och badrum på nedervåningen och sovrum på övervåningen
- Balkong (vissa i marknivå)
- Mot omgivningarna
- Spjälsäng (begränsat antal)
- Matplats
- Mikrovågsugn
- Vattenkokare
- Kaffebryggare
- Brödrost
- Strykjärn och strykbräda mot avgift
- Dusch
Tvårumslägenhet mot poolområdet
- För 2-4 personer, varav en tonåring
- Rumsstorlek (m²): 35
- Vardagsrum och sovrum
- Balkong (vissa i marknivå)
- Mot poolområdet
- Spjälsäng (begränsat antal)
- Matplats
- Mikrovågsugn
- Vattenkokare
- Kaffebryggare
- Brödrost
- Strykjärn och strykbräda mot avgift
- Dusch
Trerumslägenhet med 4 ordinarie bäddar
- För 4-6 personer, varav en tonåring
- Rumsstorlek (m²): 80
- Har två våningar. På nedre våningen finns vardagsrum med balkong, ett pentry och ett badrum
- På övre våningen finns två sovrum med varsitt badrum och en balkong
- Balkong
- Mot omgivningarna
- Spjälsäng (begränsat antal)
- Matplats
- Mikrovågsugn
- Vattenkokare
- Kaffebryggare
- Brödrost
- Strykjärn och strykbräda mot avgift
- Dusch
Tvårumslägenhet
- För 2-4 personer, varav en tonåring
- Rumsstorlek (m²): 35
- Vardagsrum och sovrum
- Balkong
- Mot omgivningarna
- Matplats
- Mikrovågsugn
- Vattenkokare
- Kaffebryggare
- Brödrost
- Strykjärn och strykbräda mot avgift
- Dusch
Tvårumslägenhet på övre våningarna
- För 2-4 personer, varav en tonåring
- Rumsstorlek (m²): 35
- Vardagsrum och sovrum
- Balkong
- Mot omgivningarna
- Spjälsäng (begränsat antal)
- Matplats
- Mikrovågsugn
- Vattenkokare
- Kaffebryggare
- Brödrost
- Strykjärn och strykbräda mot avgift
- Dusch
I hotelllets bufférestaurang kan du äta frukost, lunch och middag. I den kombinerade poolbar/bar kan du förutom dryck, beställa lättare lunchrätter som till exempel pizza och pastarätter. Poolbaren är öppen kl. 10.00-23.00. Det finns även en à la carte-restaurang.
- Poolbar
- Bufférestaurang, öppen för frukost
- À la carte-restaurang
- Vårdad klädsel (inga badkläder i restaurangen)
- Barnstolar i restaurangen
Måltider på hotellet:
- Frukostbuffé mot tillägg
- All Inclusive mot tillägg
- Festmåltid mot tillägg
- Festmåltid mot tillägg
All Inclusive
All Inclusive innebär att mat och dryck ingår. På avresedagen gäller All Inclusive fram till kl. 12.00.
På detta hotell ingår:
- Frukost kl. 07.30-10.00, lunch kl. 12.30-14.30 och middag kl. 18.30-21.00 i hotellets bufférestaurang
- Till lunch och middag ingår vatten, läsk samt lokalt öl och vin
- Vatten, läsk, juice och lokala alkoholdrycker i den kombinerade bar och poolbaren kl. 10.30-22.30
- Enklare snacks kl. 11.00-12.00, kl. 16.30-17.30 och kl. 21.30-22.30
- Glass till barnen kl. 15.00-16.00
- Rabatt i à la carte-restaurangen
Förutom poolområdet finns det en terrass med solstolar och här kan du njuta av eftermiddags- och kvällssolen. Stege ner i stora poolen samt trappsteg med ledstång ner i båda poolerna. Vid lekpoolen finns en solterrass med solstolar.
Hotellet erbjuder gratis transport till stranden i Los Cristianos på bestämda tider.
- Pool 120 m2
- Barnpool 19 m2 (50-60 cm djup och en del av vuxenpoolen)
- Pool, uppvärmda mellan oktober och april till ca 24 grader, kan variera beroende på utomhustemperatur
- Solstolar vid poolen
- Parasoll vid poolen
- Badhanddukar mot avgift och deposition
I Los Cristianos finns det två stränder, 500 respektive 800 meter långa, 30 respektive 60 meter breda och täckta av finkornig ljus lavasand. Längs med hamnen i Los Cristianos går en bilfri strandpromenad där man kan spatsera eller sätta sig på någon av restaurangerna.
Stränder på södra Teneriffa
Många åker till den södra delen av Teneriffa just för att ligga på stranden och de blir sällan besvikna. Här finns många stränder att välja mellan. En del är naturliga, andra har anlagts i eller nära semesterbyarna. Stränderna är i regel barnvänliga, havet är lugnt och sällan bråddjupt. Om sommaren flockas lokalbefolkningen på stränderna för att svalka av sig, men om vintern är det turisterna som dominerar. Många av stränderna har aktiviteter som hängflyg, vattenskoter eller vattenskidor. Man kan köpa och beställa turer direkt på stranden. Solstolar och parasoller finns att hyra på de flesta stränder.
Stränder i Playa de las Américas
I Playa de las Américas finns ett drygt halvdussin stränder av olika slag, från söder till norr är de: Las Vistas, en strand med vit finkornig sand och barnvänlig atmosfär. Den ligger nedanför Hotel Compostela Beach och i närheten finns flera butiker och barer om man vill ha lite omväxling till sol och bad. Därefter följer Playa Camison, en mörk sandstrand mitt de ursprungliga delarna av Playa de las Américas, som ligger väl skyddad av två pirar som sträcker sig ut och nästan omfamnar stranden. Här brukar det vara mycket barn. Därefter får man följa strandpromenaden runt udden innan man kommer till Playa Honda, främst populär bland surfare, med både surfskolor och barer. Ett litet stycke norrut väntar Troya-stranden, som delas i två av den vågbrytare som går ut i havet ungefär mitt på stranden. Rätt ovanför Troya-stranden finns en fin strandpromenad med gott om butiker och restauranger. Därefter följer Playa el Bobo, en mycket liten strand som ofta blir ganska trång, men den är väl skyddad av vågbrytare. La Pinta-stranden, eller Playa Colon, är en mörk och finkornig sandstrand som ligger intill nöjesbåtshamnen Puerto Colon. Här finns folk i alla åldrar, kanske för att det är så gott restauranger och barer. Stranden ligger väl skyddad för vågor och undervattensströmmar. Precis norr om Puerto Colon ligger Playa Torviscas, en av de längre i Playa de las Américas. Längs denna närmare kilometerlånga strand sträcker sig en rymlig strandpromenad kantad av restauranger, barer och små butiker. Vill man snorkla är det bäst att göra det i strandens norra eller södra ände, eftersom de är väl skyddade av massiva vågbrytare. Därefter får man gå ett stycke innan man kommer till Bahia del Duque-stranden, en av de finaste och mest välskötta stränderna med vit, finkornig sand. Stranden ligger nedanför lyxhotellet Bahia del Duque. Vattnet är klart och blått, men på vissa ställen kan det plötsligt bli mycket djupt. Här finns strandbarer, lyxiga solstolar och parasoller. Ibland kommer musiker från hotellet och spelar.
- Gym
- Tennisbana
- Bordtennis
- Biljard mot avgift
- Mini Disco (flera gånger i veckan)
Hotellet ligger i den övre delen av Los Cristianos. Trafik, som är tidvis störande för vissa lägenheter. Trappor och nivåskillnader. Trappor till poolområdet från vissa byggnader med lägenheter. Backigt. Hotellet erbjuder gratis buss (begränsat antal platser) till stranden i Los Cristianos.
Under 2019/2020 byggs det ett nytt hotell på granntomten och det kan vara störande för hotellets gäster
- Hotellet ligger i ett turistområde
- Närmaste flygplats: 14 km Reina Sofia
- Närmaste centrum: 650 m Passarella Oasis
- Huvudcentrum: 1,2 km Gågatan Avenida Los Playeros
- Närmaste strand/bad: 1,2 km Playa de Los Cristianos
- Avstånd till närmaste kollektivtrafik: 400 m
Carretera Vieja a Guaza s/n
38650 Los Cristianos
Telefon +34 922 790 180
reservas@coral-hotels.com
Med Vings transfer kommer du enkelt och säkert till ditt hotell i Los Cristianos. Transfern ingår inte i resans pris, du lägger själv till den vid bokning. Restiden från flygplatsen Reina Sofia på södra Teneriffa till ditt hotell är ca 20 till 40 minuter (ca 14 km), beroende på trafik och antal hotellstopp. Ibland går transfern till Los Cristianos via San Miguel de Abona, då blir restiden ca 40-60 minuter. Den exakta rutten för transferbussen beror på lokala förhållanden och bestäms på plats. Mer information får du vid ankomst. Läs mer om transfer.
Om du bokat en paketresa med reguljärflyg kan du i de flesta fall boka transfer till ditt hotell, oftast i taxi eller minibuss. All information om bokad transfer hittar du i ditt resebevis. Priset för transfer varierar, beroende på transportmedel och avstånd till hotellet. Exakt pris får du vid bokning.
- 5/5
".?"
Meget bra servis men det små minimakedet var ikke noe og skryte av mye stengt ikke nåk brødvarer ellers bra servis i baren hyggelig betjening resepsjon alt OK rommet vårt meget bra hadde alt vi trengte OK bra senger salong og utemøblerRagnar Ruud , fre 13 mar 2020Resan gjordes utan barn
- 3/5Vi hade önskemål om att få rum intill våra vänner och de hade också framfört detta önskemål. Tyvärr blev vi placerade i två helt olika byggnader vi på första våning och de på tredje våning. Receptionen helt ointresserade när vi undrade varför vi inte fått rum intill varandra. Tråkig personal förutom några lokalvårdare. För övrigt var hotellet bra med rena rum.
Uffeman, ons 11 mar 2020Resan gjordes utan barn
- 4/5
"Trivsamt hotell med allt"
Fint och rent hotell med både bar meny för lunch och restaurang för kvälls middagReste själv med barn så jag ville ha det jag behövde inom hotell området och där finns det en utvecklings potential för butiken på området som hade kunnat vara lite större med större utbud av varorMen jag är annars mycket nöjd och kommer garanterat att komma tillbaka till Teneriffa och detta hotellMaria, ons 4 mar 2020Resan gjordes utan barn
- 5/5
"Mycket bra"
Mycket bra Hotell det var rent och fint där.Mycket bra personalPeter Toft, ons 4 mar 2020Resan gjordes utan barn
- 4/5
"Coral Los Alisios"
Bra och trevligt hotell med trevlig personal. Går lite sakta i poolbaren och frukosten kunde ha varit bättreJan Momqvist, tis 25 feb 2020Resan gjordes utan barn