MUR Hotel Faro Jandia & Spa

  • Passar för vuxna
  • All Inclusive mot tillägg
  • Spa

Om hotellet

MUR Hotel Faro Jandia & Spa är ett modernt och omtyckt hotell med ett centralt läge på huvudgatan i Jandia. Här bor du nära både stranden och områdets utbud av butiker och restauranger, samtidigt som hotellet erbjuder många möjligheter att koppla av eller vara aktiv. Det inbjudande poolområdet har gott om...
  • Passar för vuxna
  • All Inclusive mot tillägg
  • Spa
  • Gym
  • Barnpool
  • WiFi ingår på hela hotellet

Hotellfakta

  • Pool2 st
  • Barnpool1 st
  • Restaurang1 st
  • Bar2 st
  • HissJa
  • Luftkonditionering i alla rumJa
  • Närmaste centrum0 m
  • Närmaste strand/bad300 m
Dubbelrum superior med havsutsikt

Om hotellet

MUR Hotel Faro Jandia & Spa är ett modernt och omtyckt hotell med ett centralt läge på huvudgatan i Jandia. Här bor du nära både stranden och områdets utbud av butiker och restauranger, samtidigt som hotellet erbjuder många möjligheter att koppla av eller vara aktiv. Det inbjudande poolområdet har gott om solstolar och en separat barnpool, och när du vill ta ett dopp i havet ligger den långa sandstranden bara en kort promenad bort.

Hotellet har ett välutrustat spa med uppvärmd inomhuspool, bastu, ångbastu och bubbelpool. Spaavdelningen är ett uppskattat inslag och passar dig som vill ha en extra lugn stund under semestern. För dig som vill träna finns gym och tennisbana, och dagtid anordnas olika aktiviteter av hotellets värdar. Kvällstid bjuds det ofta på enklare underhållning i form av dans och lokala shower.

På MUR Hotel Faro Jandia & Spa kan du välja mellan frukost, halvpension eller All Inclusive, och hotellets restaurang serverar ett varierat utbud av rätter. Det finns även två barer där du kan slå dig ner med något att dricka under dagen eller kvällen.

Rummen är rymliga och smakfullt inredda i ljusa färger. Hotellet passar dig som vill bo nära stranden och ha tillgång till både avkoppling och aktiviteter – med möjlighet att lägga till All Inclusive för en extra bekväm vistelse.

Övrig information

  • Byggt: 2000
  • Renoverat: 2018 (badkar och duschar i rummen)
  • Byggnader: 2
  • Våningar: 7
  • Rum/lägenheter: 217
  • Hiss (i huvudbyggnaden)
  • Reception
  • Bagagerum
  • Tvättservice mot avgift
  • Parkering mot avgift på hotellområdet, i mån av plats

Internet

  • Wifi på hela hotellet ingår
  • Wifi i rummet/lägenheten ingår

Vår service på resmålet

Ving har ingen personal på Fuerteventura men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.

Viktigt att veta

För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.

Hotellets officiella klassificering är 4.

Boende

Smakfullt inredda rum.

Tre rumstyper:
Dubbelrum med havsutsikt för 2-3 personer (ca 33 m²)
Dubbelrum superior med havsutsikt för 2-3 personer (ca 36 m²)
Dubbelrum mot poolområdet för 2-3 personer (ca 33 m²)

I alla rum/lägenheter:

  • Luftkonditionering
  • Enkelsängar
  • Extrabädd i bäddbar soffa
  • Spjälsäng (begränsat antal)
  • Kuddmeny
  • Tv med satellitkanaler
  • Rumsservice kl. 08.30-22.00
  • Klinker
  • Förbindelsedörr (i vissa rum)
  • Kassafack mot avgift
  • Minibar mot avgift
  • Vattenkokare
  • Hårtork
  • Tofflor
  • Badrock
  • Badkar eller dusch
  • Städdagar/vecka: 7

Städdagar innebär att golvet sopas, sängarna bäddas, sopor töms och ytor samt badrum torkas av. Handdukar byts normalt 1-3 gånger/vecka och sängkläder mer sällan.

Mat och dryck

MUR Hotel Faro Jandia & Spa har en bufférestaurang och två barer.

  • Snackbar
  • Bar, öppen kl. 10.00-01.00
  • Bufférestaurang, öppen för frukost kl. 08.00-11.00, lunch kl. 12.30-16.30 och middag kl. 18.00-19.45 samt kl. 20.00-21.30
  • Bordsreservation krävs för en middagssittning i bufférestaurangen
  • Vårdad klädsel
  • Barnstolar

Måltider på hotellet:

  • Frukostbuffé ingår
  • Halvpension mot tillägg (frukost- och middagsbuffé)
  • All Inclusive mot tillägg

All Inclusive

I hotellets All Inclusive ingår:

  • Bufférestaurangen serverar frukost, lunch och middag med två sittningar
  • Snacks i en av barerna kl. 12.30-16.30
  • Drycker i någon av barerna
  • Till lunch och middag ingår lokalt vin, öl, läsk eller vatten
  • All Inclusive gäller till utcheckning

Aktuella tider för restauranger och barer meddelas vid ankomst till hotellet. Erbjuds måltidspaket kan tider och innehåll ändras utan förvarning.

Pool och strand

  • Pool 330 m², uppvärmd pool till ca 22 grader, kan variera under dygnets timmar beroende på utomhustemperatur
  • Barnpool 24 m² (50 cm djup)
  • Inomhuspool 117 m² i hotellets spa, uppvärmd
  • Solstolar vid poolen
  • Parasoll vid poolen
  • Badhanddukar

Stränder

Jandía ligger vid en av de finaste stränderna på Fuerteventura. Här hittar du en milslång, vit sandstrand som på vissa ställen är 100 meter bred. Till största delen är den långgrund, vilket gör att den är mycket populär bland barnfamiljer. På flera ställen längs stranden finns "chiringitos", det vill säga små barliknande kiosker mitt ute i sanden där det serveras både mat och dryck. Det finns även möjlighet att hyra solstolar och parasoller.

Träning och aktiviteter

Hotellets fina spa har en uppvärmd inomhuspool (ca 33 grader), bubbelpool, bastu och ångbastu. Dessa faciliteter får användas utan kostnad. Spaavdelningen har en åldersgräns på 16 år. Hotellets engelsk- och tysktalande värdar ordnar aktiviteter dagtid och kvällstid är det lokal underhållning som till exempel dans och enklare shower.

  • Gym
  • Spa
  • Spabehandlingar mot avgift
  • Hamam
  • Bastu
  • Bubbelpool
  • Tennisbana mot avgift
  • Tennisutrustning
  • Minigolf
  • Bordtennis
  • Biljard
  • Vattensporter mot avgift
  • Underhållning

Barn och ungdom

  • Lekplats

Läge och transfer

Turistområde med lokal trafik. Trappor och nivåskillnader inom hotellet. För att komma till stranden måste en trafikerad väg korsas.

  • Hotellet ligger i ett turistområde
  • Närmaste centrum: 0 m Jandía
  • Huvudcentrum: 2 km Morro Jable
  • Närmaste strand/bad: 300 m Playa de Jandía
  • Kollektivtrafik: 50-100 m
  • Golfbana: 3 km Jandía Golf Course
  • Flygplats: 80 km Puerto Rosario

Avenida Del Saladar n.17
35626 Jandía
+34 928 545 035
recepcion.farojandia@grupomur.com

Transfer till resmålet

För en smidig transport till hotellet rekommenderar vi att du bokar en privat transfer i förväg. Det gör du i samband med att du bokar resan online eller via våra reserådgivare. I ditt resedokument finns information om hur och var chauffören möter dig. Läs mer om transfer vid resor med reguljärflyg.

Restiden från Fuerteventuras flygplats Puerto del Rosario till Jandia är ca 1 timme och 10 min (ca 83 kilometer), beroende på trafik.

Se tillgänglighet och boka