Om hotellet
Les Jardins du Marais är ett fint designhotell med centralt läge i Bastille-området, nära Marais-kvarteren. Här bor du endast en kort promenad bort från torget Place de la République och det livliga området kring Saint-Martin-kanalen.
Hotellet består av flera byggnader och här kan du efter en sightseeingdag återhämta dig i hotellets spa, besoka den snygga baren eller koppla av i de fina rummen. Hotellet har också en mysig innergård och trädgård med palmer där du kan koppla av och njuta av lugnet mitt i Paris.
Övrig information
En mindre summa dras i deposition vid ankomst till hotellet för att täcka eventuella extra kostnader eller skador.
- Byggt: 1970
- Renoverat: 2009
- Byggnader: 19
- Våningar: 6
- Rum/lägenheter: 265
- Hiss
- Reception
- Bagagerum
- Parkering på allmän parkering
Internet
- Wifi i reception/lobby ingår
- Wifi i rummet/lägenheten ingår
Vår service på resmålet
Ving har ingen personal i Paris men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.
Viktigt att veta
För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.
Skatter och avgifter
De franska myndigheterna har infört en turistskatt på övernattningar i Paris. På samtliga hotell och lägenhetshotell, undantaget hotell som ägs av Disneyland® (hotell med registrerad varumärkessymbol i namnet), tas det ut en extra skatt. Barn under 12 år är undantagna från turistskatt. Skatten betalas direkt till hotellet, senast vid avresa.
Pris per person och natt:
2-stjärniga hotell/lägenhetshotell: 3,25 euro/person/natt
3-stjärniga hotell/lägenhetshotell: 5,20 euro/person/natt
4-stjärniga hotell/lägenhetshotell: 8,13 euro/person/natt
5-stjärniga hotell/lägenhetshotell: 10,73 euro/person/natt
Observera att vår klassificering av hotell kan skilja sig från den officiella klassificeringen av hotellet, som är den som utgör grunden för skattens storlek.
Hotellets officiella klassificering är 4.



