Om hotellet
Rixos Bab Al Bahr är ett stort och exklusivt All Inclusive-hotell med härligt läge på den konstgjorda ön Marjan Island i Ras Al Khaimah. Hotellets olika byggnaderna är formade som pyramider och ligger utspridda bland palmerna på hotellområdet.
På hotellet finns flera fina poolområden och här kan du njuta av avkopplande stunder i solen och sköna bad. Dessutom har hotellet en privat strand med solstolar och parasoll så här finns allt för en komfortabel solsemester.
Rixos Bab Al Bahr har ett bra utbud av restauranger och barer. Här kan du botanisera bland generösa bufféer och beställa smakrika rätter från meny. Njuta av rätter från bland annat det mexikanska, turkiska och asiatiska köket. För din bekvämlighet ingår All Inclusive i resan så här behöver du inte tänka på notan.
På hotellet finns aktiviteter för stora som små gäster. Här kan du spela tennis, delta i gruppträningspass och yoga. Önskar du dansa till sent in på kvällen har hotellet även en nattklubb. För barnen finns en internationell barnklubb, ungdomsklubb och lekplats.
Rixos Bab Al Bahr erbjuder rymliga rum med snygg och elegant inredning.
Bröllop på hotellet
Hotellet har en egen bröllopskoordinator som hjälper till med alla detaljer både före, under och efter vigseln. Läs mer på babalbahr.rixos.com
Övrig information
- Byggt: 2013
- Byggnader: 7
- Våningar: 8
- Rum/lägenheter: 650
- Hiss
- Reception
- Bagagerum
- Tvättservice mot avgift
- Uttagsautomat
- Parkering på hotellområdet ingår i mån av plats
Internet
- Wifi på hela hotellet ingår
- Wifi i rummet/lägenheten ingår
Vår service på resmålet
Ving har ingen personal på ditt resmål men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.
Viktigt att veta
För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.
Skatter och avgifter
Myndigheterna har infört en turistskatt på övernattningar i Ras al Khaimah. På samtliga hotell och lägenhetshotell tas en extra skatt ut. Skatten kan variera något beroende på hotell men ligger mellan ca 10 och 20 dirham per natt och rum. I en tvårumslägenhet betalas alltså skatt för respektive rum. Skatten betalas direkt till hotellet, senast vid avresa.
Officiell klassificering saknas



