Om hotellet
Hampton by Hilton Marjan Island är ett modernt och stilrent hotell beläget direkt på stranden på Marjan Island utanför Ras Al Khaimah. Hotellet har en ljus inredning med skandinavisk touch och här trivs du som vill bo modernt nära både strand och shopping.
Hotellets snygga poolområde med utsikt över havet är den naturliga samlingspunkten och här kan du koppla av i en solstol och njuta av uppfriskande drycker från poolbaren. För de minsta gästerna finns en barnpool med solskydd. Föredrar du havsbad erbjuder hotellet solstolar och parasoll på stranden där du även finner en mobil strandbar och food truck.
På Hampton by Hilton Marjan Island finns flera barer och restauranger med olika inriktningar. Här kan du bland annat njuta av generösa bufféer i bufférestaurangen eller nygrillade rätter i hotellets häftigt inredda grillrestaurang.
Vill du unna dig en extra avkopplande stund under semestern kan du besöka hotellets spa som erbjuder flera behagliga behandlingar. Vill du istället träna under semestern finns ett gym på hotellet. Barn och ungdomar kan även dom aktivera sig i hotellets barnklubb samt ungdomsklubb. Det finns även en lekpark.
Hampton by Hilton Marjan Island erbjuder rymliga dubbelrum i ljus stil och inredning med balkong. Vill du ha den bästa utsikten från ditt rum bokar du ett dubbelrum med havsutsikt.
Övrig information
1000 AED per vecka dras i deposition vid ankomst till hotellet för att täcka eventuella extra kostnader eller skador.
- Byggt: 2021
- Byggnader: 1
- Våningar: 10
- Rum/lägenheter: 515
- Hiss
- Reception
- Bagagerum
- Minimarket
- Tvättservice mot avgift
- Parkering ingår i hotellets garage i mån av plats
Internet
- Wifi på hela hotellet ingår
- Wifi i rummet/lägenheten ingår
Vår service på resmålet
Ving har ingen personal på ditt resmål men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.
Viktigt att veta
För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.
Skatter och avgifter
Myndigheterna har infört en turistskatt på övernattningar i Ras al Khaimah. På samtliga hotell och lägenhetshotell tas en extra skatt ut. Skatten kan variera något beroende på hotell men ligger mellan ca 10 och 20 dirham per natt och rum. I en tvårumslägenhet betalas alltså skatt för respektive rum. Skatten betalas direkt till hotellet, senast vid avresa.
Hotellets officiella klassificering är 4.



