Bild av en poolområde med palmer, solstolar och bungalow-liknande byggnader i bakgrunden. (AI-genererad text)

Nakara Long Beach Resort

  • Ligger på stranden
  • Gym
  • Barnpool

Om hotellet

Nakara Long Beach Resort ligger direkt vid den långgrunda stranden Long Beach på Koh Lanta, ett läge som passar bra för dig som reser med barn. Här bor du i bungalower utspridda i grönskan, med gott om plats för både lek och vila och havet bara några steg bort.

Hotellet har flera poolområden där både stora och...
  • Ligger på stranden
  • Gym
  • Barnpool
  • Wifi ingår på hela hotellet

Hotellfakta

  • Pool3 st
  • Barnpool (del av vuxenpool)1 st
  • Restaurang1 st
  • Bar1 st
  • HissNej
  • Luftkonditionering i alla rumJa
  • Närmaste centrum0 m
  • Närmaste strand/bad0 m
Flygvy av en resort med röda hustak, två poolområden och solstolar nära en sandstrand. (AI-genererad text)
Utsikt från en terrass med rottingmöbler mot en sandstrand och havet. (AI-genererad text)
Ett hotellrum med två sängar, en balkong med havsutsikt och en skrivbordshörna. (AI-genererad text)

Om hotellet

Nakara Long Beach Resort ligger direkt vid den långgrunda stranden Long Beach på Koh Lanta, ett läge som passar bra för dig som reser med barn. Här bor du i bungalower utspridda i grönskan, med gott om plats för både lek och vila och havet bara några steg bort.

Hotellet har flera poolområden där både stora och små hittar sin favorit. Den större poolen ligger mot stranden och omges av ett soldäck i mörkt trä perfekt för långa, lata dagar när du vill växla mellan pool och hav. Närmare sanden finns en grundare pool som passar bra för simkunniga barn som vill leka i vattnet. För dig som söker en lugnare stund finns ytterligare ett poolområde med mer stillsam atmosfär.

I restaurangen som ligger vid havet serveras dagens alla måltider, och här samlas familjen gärna efter en dag i solen. Intill ligger baren där du beställer svalkande drycker. Längs Long Beach finns också några enklare restauranger med fin utsikt över havet – och solnedgångarna här är något alldeles extra. För dig som vill starta morgonen mjukt erbjuds yoga i anslutning till stranden, med havet som bakgrund.

Vill ni ta en paus från strandlivet är det enkelt att hoppa in i en tuk-tuk till Sala Dan. Där väntar små butiker, lokala restauranger och den livliga nattmarknaden – ett uppskattat kvällsäventyr för både stora och små.

Här bor du i enkla, trevliga bungalower utspridda i en grönskande trädgård.

Övrig information

  • Byggt: 1965
  • Renoverat: 2025 (alla rum)
  • Byggnader: 192
  • Våningar: 1
  • Rum/lägenheter: 192
  • Reception
  • Bagagerum
  • Tvättservice mot avgift
  • Parkering på hotellområdet ingår i mån av plats
  • Laddstation för elbil mot avgift

Internet

  • Wifi på hela hotellet ingår
  • Wifi i rummet/lägenheten ingår

Vissa rum kräver att du sitter på uteplatsen för att få tillgång till wifi.

Viktigt att veta

För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.

Hotellets officiella klassificering är 3.

Boende

Enkla, trivsamma bungalower som ligger utspridda i lummig, tropisk grönska.

På hotell där tre eller fyra personer kan bo i samma rum eller lägenhet delar ni oftast rummets befintliga säng eller sängar (antingen två grand lit, en eller två dubbelsängar queen size eller en dubbelsäng king size). Den säng ni delar har gemensam madrass och sängkläder. På vissa hotell kan det vara möjligt att få en extra säng på rummet – detta beställs och betalas direkt till hotellet när du är på plats.

Städdagar innebär att golvet sopas, sängarna bäddas, sopor töms och ytor samt badrum torkas av. Handdukar byts normalt 1-3 gånger/vecka och sängkläder mer sällan.

Ett hotellrum med två sängar, en dörr som leder ut till en trädgård, ett skrivbord med en stol samt lampor och dekorationer. (AI-genererad text)

Dubbelrum

  • För 2-3 personer
  • Storlek (m²): 39
  • Ingången är via terrassen, och en trappa leder upp till rummet
  • Hotellets egna namn på rummet är: Superior Bungalow
  • Mot omgivningarna
  • Extrabädd i befintlig säng
En hotellrum med två sängar, dekorationer i form av handdukar, ett skrivbord och en veranda med utsikt. (AI-genererad text)

Dubbelrum i bungalow

  • För 2-4 personer, varav 2 barn
  • Storlek (m²): 45
  • Ingången är via terrassen, och en trappa leder upp till rummet
  • Hotellets egna namn på rummet är: Luxury Bungalow
  • Mot omgivningarna
  • Extrabädd i befintlig säng
Veranda med trätrall, rottingstolar och utsikt över grönska samt byggnader och palmer i närheten. (AI-genererad text)

Dubbelrum deluxe

  • För 2-3 personer
  • Storlek (m²): 37
  • Ingången är via terrassen, och en trappa leder upp till rummet
  • Hotellets egna namn på rummet är: Deluxe Bungalow
  • Mot omgivningarna
  • Extrabädd i hopfällbar säng
Hotellrum med två sängar, dekorerade handdukar och moderna möbler. (AI-genererad text)

Familjerum

  • För 2-4 peronser, varav 2 barn
  • Storlek (m²): 45
  • Ingången är via terrassen, och en trappa leder upp till rummet
  • Hotellets egna namn på rummet är: Luxury Bungalow
  • Mot omgivningarna
  • Extrabädd i befintlig säng
Ett hotellrum med två sängar, en balkong med havsutsikt och en skrivbordshörna. (AI-genererad text)

Dubbelrum med havsutsikt

  • För 2-4 personer, varav 2 barn
  • Storlek (m²): 44
  • Ingången är via terrassen, och en trappa leder upp till rummet
  • Hotellets egna namn på rummet är: Beachfront Bungalow
  • Med havsutsikt
  • Extrabädd i befintlig säng

I alla rum/lägenheter:

  • Luftkonditionering
  • Terrass
  • Enkelsängar i vissa rum
  • Dubbelsäng king size i vissa rum
  • Tv med satellitkanaler
  • Trägolv
  • Kassafack
  • Kylskåp (daglig påfyllning av vatten)
  • Vattenkokare samt kaffe och te
  • Hårtork
  • Tofflor (flip flops)
  • Badkar eller dusch
  • Städdagar/vecka: 6

Mat och dryck

Hotellets restaurang ligger precis vid havet och serverar dagens alla måltider. Här äter du med utsikt över stranden och havet som sällskap. Intill finns också en bar där du kan beställa svalkande drycker under dagen.

  • Bar vid stranden, öppen kl. 10.30-23.00
  • Restaurang, öppen för enkel frukostbuffé kl. 07.00-10.00 och lunch samt middag från meny fram till kl. 22.00
  • Barnstolar

Måltider på hotellet:

  • Enkel frukost ingår

Aktuella tider för restauranger och barer meddelas vid ankomst till hotellet. Erbjuds måltidspaket kan tider och innehåll ändras utan förvarning.

Pool och strand

Poolområdet ligger precis vid stranden och omges av ett soldäck i mörkt trä. Här badar du med havet alldeles intill och kan enkelt växla mellan pool och strand. Närmare stranden finns en grundare pool som passar bra för simkunniga barn som vill leka. Söker du en lugnare stund finns ytterligare ett poolområde med mer avkopplande atmosfär.

Hotellet ligger på Long Beach och är Koh Lantas längsta strand, fyra kilometer ljus sand, lugn atmosfär och enkla strandbarer där du kan njuta av solnedgången över havet.

  • Pool 112 m²
  • Pool 175 m²
  • Pool 63 m² (110 cm djup)
  • Barnpool, del av vuxenpool (80 cm djup)
  • Solstolar vid poolen
  • Badhanddukar
  • Trappa eller trappsteg ner i pool med ledstång

Stränder

Längs Koh Lantas västkust ligger stränderna som pärlor på en tråd. Alla är vackra och så lika att det nästan är omöjligt att välja en favorit. Sanden är mjuk, vattnet klart och de flesta stränder är långgrunda, vilket gör dem perfekta för barnfamiljer och lugna bad. Snorklingen är begränsad här, men vill du uppleva livet under ytan på riktigt följer du med på en båttur till någon av de närliggande öarna – Phi Phi Island, Koh Haa eller Koh Rok – där korallreven bjuder på färg och liv. Stränder och öar som tillhör nationalparken är skyddade områden. Här finns inga solstolar eller vattensporter, bara orörd natur, mjuk sand och stillhet.

Hat Khlong Dao

Den här stranden ligger närmast Ban Sala Dan och sträcker sig nästan tre kilometer längs kusten. Lika långgrund som de flesta andra stränder på ön – perfekt för barnfamiljer som vill leka i det klara, lugna vattnet. Vid lågvatten får du gå en bit över den mjuka sandslätten innan vågorna når tårna, men det gör bara strandpromenaden ännu mer njutbar. Längs stranden ligger små restauranger, barer och massageställen där du kan slå dig ner för en färsk fruktjuice, en enkel lunch eller en avslappnande thaimassage med havsutsikt. Snorklingen är inte mycket att tala om – vattnet är för långgrunt, men följer du med på en utflykt till någon av öarna runtom, som Phi Phi Island, Koh Haa eller Koh Rok, väntar färgsprakande undervattensvärldar. När solen sjunker över horisonten färgas himlen i guld och rosa. Här hittar du en av Koh Lantas vackraste solnedgångar.

Ao Phra-Ae/Long Beach

Fyra kilometer av ljus sand och palmer. Ao Phra-Ae, eller Long Beach som den ofta kallas, ligger strax söder om Hat Khlong Dao och är den längsta stranden på Koh Lanta. Här är tempot lugnt och stämningen avslappnad. Stranden är bred och mjuk, perfekt för långa promenader eller ett dopp i det klara, turkosa vattnet. Bakom stranden ligger små resorter och familjedrivna hotell inbäddade i grönskan. Längs stranden finns några enkla barer och restauranger där du kan slå dig ner i skuggan, beställa något kallt att dricka och se solen gå ner över havet.

Khlong Khong

Khlong Khong är en lugn och charmig strand med sand blandad med sten och korall, vilket gör att den inte är badvänlig överallt. Längs stranden ligger enkla bungalows, hostels och små strandbarer med avslappnad stämning.

Träning och aktiviteter

Här finns ett mindre, enkelt gym, och nere vid stranden kan du delta i dagliga yogapass.

  • Gym (5 maskiner)
  • Massage mot avgift
  • Yoga mot avgift
  • Yogamattor (begränsat antal)

Barn och ungdom

  • Lekrum

Läge och transfer

Strandområde med lokal trafik.

  • Hotellet ligger på stranden
  • Närmaste centrum: 0 m Long Beach
  • Huvudcentrum: 4,3 km Sala Dan
  • Närmaste strand/bad: 0 m Long Beach
  • Flygplats: 82 km Krabi
  • Transferbussen stannar utanför hotellet.

120, J27M+CM6, Sala Dan, Koh Lanta
81150
+66 95 271 5954

Transfer till resmålet

Med Vings transfer kommer du enkelt och säkert till ditt hotell. Transfern ingår inte i resan pris, du lägger själv till den vid bokning. Till Koh Lanta kan du resa under vintersäsongen (december-mars) med Vings charterresor. Vi flyger från Stockholm. Flyget landar på Krabis flygplats.

Transfer vid kombinationsresa
Vid en kombinationsresa där du bor en vecka på Koh Lanta och en vecka i Khao Lak eller Phuket ingår transfern mellan hotellen. Transfer från flygplatsen vid ankomsten och till flygplatsen vid hemresan ingår inte, men kan läggas till vid bokning.

Till Koh Lanta kan du även resa med Ving på reguljära flygresor med valfri reslängd året runt. Om du bokat en paketresa med reguljärflyg kan du i de flesta fall boka transfer till ditt hotell på Koh Lanta. All information om bokad transfer hittar du i ditt resebevis. Priset för transfer varierar, beroende på transportmedel och avstånd till hotellet. Exakt pris får du vid bokning.

Observera att båten till Koh Lanta avgår cirka kl. 06.00-22.00.
Om ditt flyg landar efter kl. 19.00 på Krabi flygplats kan du behöva boka en övernattning på fastlandet innan du reser vidare till Koh Lanta dagen därpå. Tiderna är ungefärliga och kan komma att ändras.

Ankomst charterresor: Restiden från Krabi Airport till Koh Lanta är ca 2 timmar 30 minuter (ca 70 km), väntetider kan förekomma längs vägen. Våra Vingvärdar möter dig på flygplatsen i Krabi och visar dig till rätt buss. Den tar dig till hamnen, varifrån du tar färja till Koh Lanta Noi. Färjan avgår vanligtvis mitt på dagen och sent på kvällen vilket kan medföra en viss väntetid i hamnen, beroende på när ditt flyg landar. Transport från hamnen på Koh Lanta Noi till ditt hotell på Koh Lanta Yai sker med buss.

Hemresa charterresor: Transport från hotellet till färjan sker med buss eller taxi. Under förmiddagen åker du över till Krabi. Härifrån tar vår buss dig till flygplatsen. Mer information får du vid ankomst. På Krabi Airport finns ett café och en mindre tax free-butik efter att du har passerat pass- och säkerhetskontrollen. Läs mer om transfer.

Se tillgänglighet och boka