Om hotellet
Le Duc de Praslin ligger direkt vid den fina stranden Cote d'Or Beach och cirka 500 meter från centrum i orten Anse Volbert. Le Duc de Praslin ligger i en grönskande trädgården och här finns flera små inbjudande pooler utspridda inom området. I hotellets restauranger serveras goda rätter, både från det lokala köket och det internationella. Le Duc de Praslin har också en välbesökt och populär lounge nära stranden. Hotellet har även ett fint spa och direkt utanför hotellet ligger den fina sandstranden som är perfekt för en stilla morgonpromenad eller ett yogapass. Vill du se mer av Praslin når du enkelt platser runt ön med bil eller cykel.
Övrig information
- Byggt: 2006
- Renoverat: 2010
- Rum/lägenheter: 43
- Reception kl. 07.00-22.00
- Tvättservice mot avgift
Internet
- Wifi på hela hotellet ingår
- Wifi i rummet/lägenheten ingår
Vår service på resmålet
Ving har ingen personal på Seychellerna men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.
Viktigt att veta
För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.
Skatter och avgifter
Myndigheterna har infört en miljöskatt på övernattningar i Seychellerna. På samtliga hotell och lägenhetshotell tas det ut en extra skatt. Skatten betalas direkt till hotellet vid utcheckning.
Pris per person och natt: 25-100 SCR beroende på hotellets storlek.
Officiell klassificering saknas




