En utomhuspool omgiven av solstolar och grönska under en klarblå himmel. (AI-genererad text)

Hotel Rivage Taormina

  • Wifi ingår på hela hotellet

Om hotellet

Hotel Rivage Taormina är ett stilfullt hotell med ett fint läge precis vid havet, strax utanför Taormina på Siciliens östkust. Här bor du nära stranden och det härliga Joniska havet. Hotellet har en ljus och elegant inredning med medelhavsinspirerade detaljer och bekväma rum, med antingen balkong eller...
  • Wifi ingår på hela hotellet

Hotellfakta

  • Pool1 st
  • BarnpoolNej
  • Restaurang2 st
  • Bar2 st
  • HissJa
  • Luftkonditionering i alla rumJa
  • Närmaste centrum400 m
  • Närmaste strand/bad10 m
Solstolar och parasoller på en strand vid havet. (AI-genererad text)
En restaurang med dukade bord nära en strand med parasoller och solstolar. (AI-genererad text)
Ett modernt inrett hotellrum med en dubbelsäng, sänglampor, och en öppen garderob. (AI-genererad text)

augusti

32°
23°

september

28°
20°

oktober

24°
17°

november

19°
13°

december

16°
9°

Om hotellet

Hotel Rivage Taormina är ett stilfullt hotell med ett fint läge precis vid havet, strax utanför Taormina på Siciliens östkust. Här bor du nära stranden och det härliga Joniska havet. Hotellet har en ljus och elegant inredning med medelhavsinspirerade detaljer och bekväma rum, med antingen balkong eller terrass.

På hotellet finns ett trevligt litet poolområde där du kan koppla av med en bok eller njuta av solen och vill du bada i havet ligger hotellets Beach Club precis i närheten. Här kan du varva sköna stunder vid poolen med svalkande dopp i havet och vill du unna dig lite extra avkoppling finns möjlighet att boka massage och andra behandlingar.

Hotel Rivage Taormina har restauranger där det sicilianska köket möter internationella influenser. Du kan börja dagen med en frukostbuffé och senare slå dig ner för en lunch eller middag med utsikt över havet. På hotellet finns även en trevlig bar där du kan beställa något gott att dricka under dagen eller avsluta kvällen med en cocktail.

Från hotellet har du nära till Letojanni med restauranger och lokalt folkliv. Vill du upptäcka mer av området ligger charmiga Taormina cirka fem kilometer bort, med sina smala gränder, små butiker och den välkända antika teatern. Hotel Rivage Taormina passar dig som söker en avkopplande semester nära havet, med möjlighet att uppleva mer av Sicilien.

Övrig information

  • Byggt: 1980
  • Renoverat: 2021
  • Byggnader: 1
  • Våningar: 3
  • Rum/lägenheter: 21
  • Hiss
  • Reception
  • Bagagerum
  • Tvättservice mot avgift
  • Parkering mot avgift på gatan runt hotellet

Internet

  • Wifi på hela hotellet ingår
  • Wifi i rummet/lägenheten ingår

Vår service på resmålet

Ving har ingen personal på Sicilien men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.

Viktigt att veta

För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.

Skatter och avgifter

På Sicilien måste samtliga resenärer betala en särskild skatt vid hotellövernattning. Skatten varierar beroende på den officiella hotellklassificeringen och vistelsens längd. Skatten betalas direkt till hotellet vid incheckning, antingen kontant eller med kort.

Följande skattesatser gäller per person och natt för alla boende som är 12 år eller äldre under de första tio nätterna:

Hotell med officiell kategori 5 stjärnor: 5,00 euro
Hotell med officiell kategori 4 stjärnor: 3,50 euro
Hotell med officiell kategori 3 stjärnor: 2,00 euro
Hotell med officiell kategori 2 stjärnor: 1,50 euro
Hotell med officiell kategori 1 stjärnor samt lägenhet: 1,00 euro

Observera att Vings klassificering av hotell kan skilja sig från den officiella klassificeringen av hotellet, som är den som utgör grunden för skattens storlek.

Hotellets officiella klassificering är 4.

Boende

Fyra rumstyper:
Dubbelrum comfort (20-22 m²) med balkong mot bergen, för 2 personer
Dubbelrum comfort (18-22 m²) med balkong mot havet, för 2 personer
Dubbelrum deluxe (18-20 m²) med terrass, för 2 personer
Dubbelrum superior (21 m²) med balkong, för 2 personer

I alla rum/lägenheter:

  • Luftkonditionering
  • Balkong i vissa rum
  • Terrass i vissa rum
  • Enkelsängar i vissa rum
  • Dubbelsäng i vissa rum
  • Spjälsäng (begränsat antal) mot avgift
  • Tv med satellitkanaler
  • Laminatgolv
  • Kassafack
  • Strykjärn och strykbräda mot förfrågan
  • Minibar mot avgift
  • Vattenkokare
  • Hårtork
  • Tofflor
  • Badrumsartiklar
  • Dusch
  • Bubbelpool/-badkar i vissa rum
  • Städdagar/vecka: 7

Städdagar innebär att golvet sopas, sängarna bäddas, sopor töms och ytor samt badrum torkas av. Handdukar byts normalt 1-3 gånger/vecka och sängkläder mer sällan.

Mat och dryck

  • Två barer, varav en strandbar
  • Två à la carte-restauranger med italienska rätter, varav en serverar frukostbuffé

Måltider på hotellet:

  • Frukostbuffé ingår
  • Halvpension mot tillägg (frukostbuffé- och middag från meny)
  • Helpension mot tillägg (frukostbuffé, lunch och middag från meny)

Aktuella tider för restauranger och barer meddelas vid ankomst till hotellet. Erbjuds måltidspaket kan tider och innehåll ändras utan förvarning.

Tillgänglighet

Nedan hittar du den tillgänglighetsinformation vi har fått från hotellet. Om ingen information visas har vi ännu inte fått några uppgifter. Rummet eller lägenheten, inklusive badrummet, kan vara delvis anpassad för gäster med rörelsehinder och följer lokal standard, men de uppfyller inte nödvändigtvis skandinavisk standard. För att säkerställa att rummet/lägenheten möter dina individuella behov rekommenderar vi att du tar kontakt med hotellet direkt. Tillgång till hotellets alla faciliteter kan inte garanteras för rullstolsburna eller personer med andra rörelsehinder. Observera att du under ”Läge och transfer” hittar annan relevant information om hotellets läge. För mer tips, rekommenderade hotell ytterligare information om bland annat assistans, transfer, utrustning hänvisar vi till Resor för dig med funktionsnedsättning.

Hiss

Hiss
Ja
Dörrbredd på hiss (cm)
80
Maximalt antal personer i hiss
5

På hotellet

Är området inom hotellet tillgängligt med ramp eller hiss?

Tillgänglighet entré
Ramp
Tillgänglighet reception/lobby
Ramp
Tillgänglighet poolområde
Ramp
Tillgänglighet restaurang
Ramp
Tillgänglighet spa
Nej
Tillgänglighet gym/fitness
Nej
Tillgänglighet rum/lägenhet
Hiss

Pool

Trappa eller trappsteg ner i pool
Ja, utan ledstång
Ramp eller sluttande botten ner i pool
Nej
Poollift eller andra hjälpanordningar för pool
Nej

Service

Toalett i allmänna utrymmen passande för rullstol
Ja
Portabel duschstol mot förfrågan
Nej
Reserverade parkeringsplatser för gäster med rörelsehinder
Nej

Hotellrum/Lägenhet

För att få mer information om respektive rumstyp läs mer under Boende.

Pool och strand

  • Relaxpool (öppen maj-okt)
  • Solstolar vid poolen
  • Parasoll vid poolen
  • Badhanddukar mot deposition
  • Trappa eller trappsteg ner i pool utan ledstång

Stränder

Det finns flera stränder i Taormina-området. De är i allmänhet bra och idylliska, med många små vikar med både sand och stenar. Om hotellet har pool är den öppen under sommarsäsongen, cirka maj till september, kan variera beroende på utomhustemperatur.

Träning och aktiviteter

  • Spabehandlingar mot avgift
  • Cykeluthyrning mot avgift

Läge och transfer

Strandområde med lokal trafik. Trappor och nivåskillnader inom och utanför hotellområdet. För att komma till stranden behöver en trafikerad väg korsas.

  • Hotellet ligger nära strand/bad
  • Närmaste centrum: 400 m Letojanni
  • Huvudcentrum: 5 km Taormina
  • Närmaste strand/bad: 10 m Spiaggia di Mezzeo
  • Kollektivtrafik: 4 km tågstation Giardini Naxos/Taormina
  • Flygplats: 60 km Catania

Viale Alcide De Gasperi
980 39 Taormina-Mazzeo
+39 0942 366 43
info@hotelrivagetaormina.it

Transfer till resmålet

För en smidig transport till hotellet rekommenderar vi att du bokar en privat transfer i förväg. Det gör du i samband med att du bokar resan online eller via våra reserådgivare. I ditt resedokument finns information om hur och var chauffören möter dig. Läs mer om transfer vid resor med reguljärflyg.

Restiden från flygplatsen utanför Catania till Taormina är ca 1 timme (ca 70 kilometer), beroende på trafik.

Se tillgänglighet och boka