Solstolar och parasoller på en terrass med havsutsikt. (AI-genererad text)

Villa Oriana Relais

  • Wifi ingår i rummet/lägenheten

Om hotellet

Villa Oriana Relais är ett litet och personligt boutiquehotell som passar särskilt bra för vuxna som vill uppleva Sorrentokusten i lugn takt. Här bor du strax utanför Sorrento, med närhet till stadens restauranger, caféer och sevärdheter. Tack vare hotellets läge är det också enkelt att upptäcka några av...
  • Wifi ingår i rummet/lägenheten

Hotellfakta

  • Pool2 st
  • BarnpoolNej
  • BarNej
  • HissNej
  • Luftkonditionering i alla rumJa
  • Närmaste centrum2 km
  • Närmaste strand/bad1,5 km
Bild av en terrass med två solstolar, ett bord med blommor och en mindre pool i bakgrunden. (AI-genererad text)
En vit byggnad omgiven av träd, med havet och kustlandskap i bakgrunden. (AI-genererad text)
Ett rum med en dubbelsäng, ett bord med två stolar, och en öppning mot en balkong. Rummet är ljust med dekorationer på väggen bakom sängen och en ljuskrona i taket. (AI-genererad text)

augusti

29°
22°

september

25°
18°

oktober

21°
15°

november

17°
12°

december

13°
8°

Om hotellet

Villa Oriana Relais är ett litet och personligt boutiquehotell som passar särskilt bra för vuxna som vill uppleva Sorrentokusten i lugn takt. Här bor du strax utanför Sorrento, med närhet till stadens restauranger, caféer och sevärdheter. Tack vare hotellets läge är det också enkelt att upptäcka några av Italiens mest omtyckta resmål, som Amalfikusten, Capri och Pompeji.

Runt hotellet breder grönskan ut sig, vilket ger en genuin känsla av södra Italien. Från den inbjudande takterrassen kan du njuta av vidsträckta vyer över omgivningarna, koppla av i en solstol eller ta ett svalkande dopp i den lilla poolen.

Varje morgon dukas en trevlig frukostbuffé upp med hemlagade specialiteter tillagade med råvaror efter säsong. Här får du en smak av det lokala köket, och den generösa frukosten uppskattas av många gäster.

Villa Oriana Relais erbjuder olika rum och juniorsviter med antingen balkong eller terrass. Vill du unna dig något extra rekommenderas ett rum med havsutsikt.

Övrig information

  • Byggt: 2001
  • Renoverat: 2025 (takterrassen)
  • Byggnader: 1
  • Våningar: 3
  • Rum/lägenheter: 6
  • Reception
  • Bagagerum
  • Parkering på hotellområdet ingår i mån av plats
  • Laddstation för elbil mot avgift

Internet

  • Wifi i rummet/lägenheten ingår

Vår service på resmålet

Ving har ingen personal på Amalfikusten men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.

Viktigt att veta

För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.

Skatter och avgifter

De italienska myndigheterna har infört en turistskatt på övernattningar på Sorrentohalvön/ Amalfikusten. På samtliga hotell och lägenhetshotell tas en extra skatt ut för alla över 18 år. Skatten erläggs för max sju nätter. Pris per person och natt:
1-, 2- och 3-stjärniga hotell: 1,5 euro/person/natt
4-stjärniga hotell: 3 euro/person/natt
5-stjärniga hotell: 4 euro/person/natt

Skatten betalas direkt till hotellet, senast vid avresa. Observera att Vings klassificering av hotell kan skilja sig från den officiella klassificeringen av hotellet, som är den som utgör grunden för skattens storlek.

Hotellets officiella klassificering är 3.

Boende

Trevliga rum och juniorsviter.

Tre rumstyper:
Dubbelrum deluxe (25 m²) mot trädgården, för 2-3 personer varav 1 barn
Dubbelrum deluxe (25 m²) med havsutsikt, för 2 personer
Juniorsvit (30 m²) mot trädgården, för 2-3 personer varav 1 barn

I alla rum/lägenheter:

  • Luftkonditionering
  • Balkong eller terrass
  • Dubbelsäng
  • Extrabädd i hopfällbar säng
  • Spjälsäng (begränsat antal)
  • Tv med satellitkanaler
  • Rumsservice
  • Klinker
  • Kassafack
  • Minibar mot avgift
  • Vattenkokare
  • Kaffebryggare
  • Hårtork
  • Badrumsartiklar
  • Badkar eller dusch

Mat och dryck

Villa Oriana Relais serverar varje morgon en omtyckt frukostbuffé som ger en härlig start på dagen.

  • Frukostrum

Måltider på hotellet:

  • Enkel frukostbuffé ingår

Aktuella tider för restauranger och barer meddelas vid ankomst till hotellet. Erbjuds måltidspaket kan tider och innehåll ändras utan förvarning.

Tillgänglighet

Nedan hittar du den tillgänglighetsinformation vi har fått från hotellet. Om ingen information visas har vi ännu inte fått några uppgifter. Rummet eller lägenheten, inklusive badrummet, kan vara delvis anpassad för gäster med rörelsehinder och följer lokal standard, men de uppfyller inte nödvändigtvis skandinavisk standard. För att säkerställa att rummet/lägenheten möter dina individuella behov rekommenderar vi att du tar kontakt med hotellet direkt. Tillgång till hotellets alla faciliteter kan inte garanteras för rullstolsburna eller personer med andra rörelsehinder. Observera att du under ”Läge och transfer” hittar annan relevant information om hotellets läge. För mer tips, rekommenderade hotell ytterligare information om bland annat assistans, transfer, utrustning hänvisar vi till Resor för dig med funktionsnedsättning.

Hiss

Hiss
Nej

På hotellet

Är området inom hotellet tillgängligt med ramp eller hiss?

Tillgänglighet entré
Nej
Tillgänglighet reception/lobby
Nej
Tillgänglighet poolområde
Nej
Tillgänglighet restaurang
Nej
Tillgänglighet spa
Nej
Tillgänglighet gym/fitness
Nej
Tillgänglighet rum/lägenhet
Nej

Pool

Trappa eller trappsteg ner i pool
Ja, utan ledstång
Ramp eller sluttande botten ner i pool
Nej
Poollift eller andra hjälpanordningar för pool
Nej

Service

Toalett i allmänna utrymmen passande för rullstol
Nej
Portabel duschstol mot förfrågan
Nej
Reserverade parkeringsplatser för gäster med rörelsehinder
Nej

Hotellrum/Lägenhet

För att få mer information om respektive rumstyp läs mer under Boende.

Pool och strand

På hotellets lilla solterrass finns en pool med hydromassage och en härlig utsikt över de natursköna omgivningarna.

  • Pool med hydromassage
  • Solstolar vid poolen
  • Parasoll vid poolen
  • Badhanddukar
  • Trappa eller trappsteg ner i pool utan ledstång

Stränder

Sorrento ligger på en klippkust med badterrasser. Det finns solstolar och parasoll att hyra.
Det finns också en mycket liten strand i Marina Grande, utöver det finns det stränder utanför Sorrento. Stränderna är oftast privata och man betalar en avgift för att få använda faciliteterna.

Fina stränder i närheten

Närmaste större strand är Spiaggia Alimuri som du hittar i Meta di Sorrento. Populär är även Marina del Cantone, Sorrentokustens största stenstrand som ligger nedanför den lilla byn Nerano.

Hotell med pool

Poolerna på hotellen är öppna under sommarsäsongen, cirka maj till september -perioden kan variera beroende på utomhustemperaturen.

Läge och transfer

Turistområde med lokal trafik. Trappor och nivåskillnader inom och utanför hotellet.

  • Hotellet ligger i ett turistområde
  • Närmaste centrum: 2 km Sorrento
  • Huvudcentrum: 2 km Sorrento
  • Närmaste strand/bad: 1,5 km Spiaggia La Marinella
  • Kollektivtrafik: 500 m busshållplats S. Agnello
  • Golfbana: 71 km Golf Club Salerno
  • Flygplats: 51 km Neapel

Via Privata Rubinacci, 1
80067 Sorrento
+39 081 878 2468
info@villaoriana.it

Transfer till resmålet

För en smidig transport till hotellet rekommenderar vi att du bokar en privat transfer i förväg. Det gör du i samband med att du bokar resan online eller via våra reserådgivare. I ditt resedokument finns information om hur och var chauffören möter dig. Läs mer om transfer vid resor med reguljärflyg.

Restiden från flygplatsen utanför Neapel till Sorrento är ca 1 timme och 20 minuter (ca 55 kilometer), beroende på trafik.

Se tillgänglighet och boka