En segelbåt flyter på klart turkos vatten nära en klippig kust. (AI-genererad text)

Katamarantur till Dia Island

Upplev Kreta från havssidan på denna trevliga katamarantur, med sol, bad och snorkling.

    Snabbfakta

  • Dag:
    Alla dagar.
  • Längd:
    Halvdagsutflykt, ca kl. 09.00-16.00
  • Pris:
    145 EUR per vuxen, 85 EUR per barn.

    Barnpriset gäller för barn 0-4 år. Barn från 5 år betalar vuxenpris. Lunch och dryck (vatten/läsk, kaffe/te och vin/öl) ingår. Möjlighet att låna snorklingsutrustning och stand up paddle boards (SUP).
  • Språk:
    Engelsktalande guide.
  • Bra att ta med:
    Badkläder, handduk, solkräm, varm tröja och kontanter
  • Viktig information:
    Observera att du behöver uppge ditt passnummer vid bokning (eller minst 24 h före utflykten), annars får katamaranen inte lämna hamnen då den går ut på internationellt vatten. Ta även med ett foto av ditt pass i mobilen.

    Transport till och från hamnen sker på egen hand (ingår inte i priset).

    Rådgör med din Vingvärd om du har knä- eller ryggproblem, då det kan vara besvärligt om det är hård vind och höga vågor.
  • Så här bokar du:
    Den här utflykten bokar du när du är på resmålet, direkt i Vings app eller hos Vingvärdarna.
Vi möts i Hersonissos hamn och kliver tillsammans på katamaranen som är lastad med svalkande drycker och en god lunch. När besättningen har välkomnat oss ombord och givit oss en säkerhetsgenomgång kastar vi loss och beger oss ut på Medelhavets böljande vågor längs Kretas kustlinje.

Efter cirka 1 timme och 45 minuter anländer vi till den fina bukten vid Dia Island, där vi stannar för att svalka oss i det klara vattnet. Här får du välja på flera aktiviteter, du kan till exempel låna en snorkel för att dyka ner under vattenytan och se om det finns några fina fiskar att titta på eller så kan du låna en SUP (stand up paddle board) och paddla en bit. Så småningom samlas vi ombord på båten igen för att fylla på energin med god mat och dryck i trevligt sällskap. Besättningen dukar upp en god lunch och vi kan dela med oss av våra upplevelser. När vi är mätta och belåtna får vi ytterligare tid att göra vad vi önskar - bada, sola eller pröva någon annan vattenaktivitet. Skönt utmattade av sol, vind och vatten styr vi åter tillbaka mot Hersonissos hamn och njuter av den härliga båtturen längs vägen.

Observera att du behöver uppge ditt passnummer vid bokning (eller minst 24 h före utflykten), annars får katamaranen inte lämna hamnen då den går ut på internationellt vatten. Ta även med ett foto av ditt pass i mobilen.

Vad kostar det för barn att åka med? Var blir jag upphämtad när jag ska åka på en utflykt? Här hittar du allt du behöver veta om våra utflykter.