Logotyp för Ving
Se dina sparade hotell

Idylliska Mogan

På sydvästra Gran Canaria ligger den pittoreska fiskebyn Puerto de Mogán, en liten pärla som brukar omtalas som öns Venedig. Vår tur hit går under en av marknadsdagarna på sydkusten, så för dig som är shoppingsugen finns det god chans att fynda.

    Snabbfakta

  • Dag:
    Fredag från 18/10 2024.
  • Längd:
    Heldagsutflykt ca kl. 08.00-16.00.
  • Pris:
    42 EUR per vuxen, 26 EUR per barn.

    Obs! Transport mellan Las Palmas och San Agustin/Playa del Inglés där utflykten startar och slutar är på egen hand och ingår inte i priset.
  • Språk:
    Skandinavisktalande guide.
  • Bra att ta med:
    Kontanter om du önskar köpa något på marknaden.
  • Så här bokar du:
    Utflykten bokar du enkelt och smidigt på resmålet genom att ta kontakt med en Vingvärd.
När man går på de idylliska gatorna som leder ner till den exklusiva marinan i Puerto de Mogán är det lätt att förstå varför hamnen har fått dess smeknamn. De små husen ligger helt nära vattnet, frodig bougainvillea klänger från takterrasserna och fiskebåtarna ligger som färgklickar längs bryggorna.

Vår tur går samma dag som en av sydkustens marknader äger rum och här finns det mesta att handla, från kläder och skor till frukt och lokal konst. Allt till en billig penning – om prutfärdigheterna tas i bruk.

Praktisk information

Var blir jag upphämtad när jag ska åka på en utflykt? Hur fungerar det med betalning eller dricks? Här hittar du allt du behöver veta om våra utflykter.