Om hotellet
På hotell Adaaran Club Rannalhi i Maldivernas södra Malé-atoll, väntar härliga barfotadagar på en mysig paradisö. Här bor du bekvämt i vackra omgivningar och har tillgång till flera semesterfaciliteter. Dessutom ingår All Inclusive vilket ger dig mer semester för pengarna.
Adaaran Club Rannalhi ligger nära Maldivernas huvudstad Malé och båttransfer till hotellet tar cirka 45 minuter. Hotellet passar dig som både vill ha en aktiv och avkopplande semester. Du kan koppla av i en solstol på stranden, unna dig en skön massage i hotellets spa eller promenera i vattenbrynet och njuta av vackra solnedgångar. Lockar lite mer aktiviteter finns det gott om alternativ, här finns till exempel fantastisk snorkling och vattensporter som dykning, vindsurfing och vattenskidåkning. Du kan även följa med på arrangerade utflykter, bland annat fisketurer, katamaransegling och spännande öluffning.
Hotellet har en bufférestaurang med både internationella och lokala rätter. Med All Inclusive ingår dagens alla måltider, snacks och törstsläckande drycker. På Adaaran Club Rannalhi finns även en trevlig strandbar där du kan luta dig tillbaka och förhöja semesterkänslan.
På hotellet bor du bekvämt i dubbelrum i mindre hus mitt i grönskan, eller i läckra bungalower på pålar över havet. Bokar du en villa har du semesterlyxen att kunna stiga ner i havet direkt från rummet.
Övrig information
- Byggt: 1996
- Renoverat: 2017 (rummen och restaurangen)
- Byggnader: 1 och flera bibyggnader
- Våningar: 2
- Rum/lägenheter: 122
- Reception
- Tvättservice mot avgift
Internet
- Wifi på hela hotellet ingår
- Wifi i rummet/lägenheten ingår
Vår service på resmålet
Ving har ingen personal på Maldiverna men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.
Viktigt att veta
För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.
Skatter och avgifter
Miljöskatten (Green Tax) är på 12 USD per person och natt och ingår i resans pris. På Maldiverna läggs normalt en serviceavgift (10 %) och en lokal skatt (17 %) på dina inköp på en resort.
Hotellets officiella klassificering är 4.







