Playa del Cura, Gran Canaria

Playa del Cura

Välj Playa del Cura om du vill bo i en lugn miljö med rofyllda omgivningar. Bäst bor du på vårt Sunprime Riviera Beach & Spa.

Välkommen till Playa del Cura, en lugn och fridfull semesterort mellan populära Puerto Rico och pittoreska Puerto de Mogan. Här finns en liten badvik med grovkornig sand och småsten där du verkligen kan koppla av och njuta av semestern. Inte långt härifrån ligger också Amadores, där en av öns finaste stränder finns. Ortens lilla centrum består av ett litet shoppingcenter med ett ganska begränsat urval av restauranger, barer och andra nöjen. Är du sugen på att slå klackarna i taket är det inte långt till Puerto Rico, eller ännu bättre, Playa del Inglés, med ett stort utbud av restauranger, butiker och nöjen.

Läs mer om Playa del Cura Dölj text

Bo bättre med Ving
Vings eget Sunprime Riviera Beach & Spa ingår i Sunprime Resort - vårt hotellkoncept för vuxna som reser utan barn. Hotellet är ombyggt till ett modernt och komfortabelt boende för livsnjutare, beläget i lugna omgivningar på stranden i Playa del Cura, nedanför Taurodalen. Du kan också välja att bo på SunGarden Playa del Cura. Här hittar du alla de fördelar och bekvämligheter du kan förvänta dig, som möjligheten att boka till SunGarden Inclusive och massor av aktiviteter för både barn och vuxna. SunGarden Playa del Cura ligger också alldeles intill strandpromenaden och havet. Många av gästerna har blivit stammisar och återkommer hit år efter år, tilltalade av den lugna atmosfären och den utmärkta standarden. Här bor man i fräscha och modernt utrustade lägenheter och här finns två stora pooler, varav den ena är uppvärmd under vintern.

Puerto de Mogán och Puerto Rico
Det finns gott om utflyktsmål i närheten av Playa del Cura. Puerto de Mogán är en charmig liten och lugn fiskeby med moderna inslag. Hamnen är byns naturliga centrum och här sätter färgglada fiskebåtar och gästande segelbåtar sin speciella prägel på omgivningen. Puerto Rico är en av Gran Canarias mest omtyckta semesterorter som vuxit rejält de senaste åren. Stranden är välskött, med solstolar och små trevliga lunchställen. Två pirer skyddar mot höga vågor, så även de små barnen kan bada här.

Miniveckor
Nu har vi också korttidsresor till Gran Canaria. Välj mellan fyra- och femdagarsresor, onsdag-lördag eller lördag-onsdag.

Så tyckte andra om Playa del Cura

betyg
Stränder
2,85
Mat & Dryck
3,714285
Barnvänligt
3,857142
Sevärdheter
2,631578
Sport/Äventyr
2,722222

Populära hotell - Playa del Cura


Priserna avser resor från Stockholm-Arlanda, 1 vecka, 2 vuxna. Avresedatum den 11 augusti +/- 1 vecka. Om inte annat anges nedan.

Sunprime Riviera Beach & Spa

Sunprime Riviera Beach & Spa

Playa del Cura, Gran Canaria

Hotellstandard: 4
Gästernas betyg: 3,9

Sunprime Resort - när du tänkt lämna barnen hemma Det här hotellet ingår i Sunprime Resort,...

Sunprime Resorts
  • Pool
  • Barnpool
  • Bar
  • Restaurang
  • Lokalt cent.: 200 m
  • Strand: 0 m
  • Frukost: Mot avgift
  • Internet allm. utrymme: Mot avgift
Visa på karta

Priset inkluderar: Inga måltider. 1 PrimeSuite 1 rum balkong med havsutsikt.

  • Avresa: 11/8 (8 dgr)
  • 6 075:- /natt
Valj Sunprime Riviera Beach & Spa
SunGarden Riviera Marina Hotel

SunGarden Riviera Marina Hotel

Playa del Cura, Gran Canaria

Hotellstandard: 4

Nu får hela familjen en extra skön semester vid havet på Gran Canaria. Välkommen till SunGarden...

SunGardenSunGarden Inclusive
  • Pool: 2 st
  • Barnpool
  • Bar
  • Restaurang
  • Lokalt cent.: 200 m
  • Strand: 0 m
  • Frukost
  • Internet allm. utrymme: Mot avgift
Visa på karta
Valj SunGarden Riviera Marina Hotel
Visar 2 hotell av 2 på resmålet

Våra priser uppdateras löpande. Ibland kan resor ta slut och priset kan ha ändrats när du försöker boka. För aktuellt pris, klicka på prisangivelsen och se specifikation.