Om hotellet
Eden Hotel Amsterdam är ett populärt hotell med ett centralt läge vid Amstel River i Amsterdam. Hotellet ligger i en byggnad som har traditionell holländsk arkitektur och direkt utanför hotellet väntar typiska omgivningar med husbåtar och cykelstråk längs floden.
På hotellet finns en trevlig bar och i lobbyn finns en kiosk där du kan köpa snacks och dryck. Varje morgon serveras en frukostbuffé i hotellets frukostmatsal. Eden Hotel Amsterdam har en genomgående snygg design med moderna inredningsdetaljer, och i hotellets bekväma rum kan du koppla av efter en dag fylld av sevärdheter och upplevelser.
Från hotellet har du nära till Rembrandtplein, där du hittar shopping, restauranger och nöjen i Amsterdam. Från hotellet har du även promenadavstånd till Stadthuis och De Nederlandse Opera. Vill du i stället ta en vattentaxi, finns de rätt utanför hotellet. Från Eden Hotel Amsterdam är det endast några hundra meter till både tunnelbana och spårvagn.
Övrig information
- Byggt: 1978
- Renoverat: 2006
- Byggnader: 1
- Rum/lägenheter: 218
- Hiss
- Reception
- Tvättservice mot avgift
- Parkering på hotellområdet ingår i mån av plats
Internet
- Wifi på hela hotellet ingår
- Wifi i rummet/lägenheten ingår
Vår service på resmålet
Ving har ingen personal i Amsterdam men du kan ringa till oss dygnet runt om du behöver hjälp.
Viktigt att veta
För att din semesterresa ska bli så lyckad som möjligt är det viktigt att du läser informationen under Viktigt att veta. Här har vi samlat generell information som ger dig rätt förväntningar inför resan.
Skatter och avgifter
De holländska myndigheterna har infört en turistskatt på övernattningar i Amsterdam. På samtliga hotell och lägenhetshotell tas en extra skatt ut som ska betalas på plats. Skatten uppgår till max 12,5 % av boendekostnaden. För information om vad kostnaden blir för din bokning, vänligen kontakta oss. Skatten betalas direkt till hotellet, senast vid avresa.
Officiell klassificering saknas



