Välkända, omtyckta hotell med många nöjda och återkommande gäster. De två byggnaderna åtskiljs av en mindre gångväg. Poolområde med solstolar och poolbar som serverar enklare rätter. Restaurang med à la carte. Rumsservice 09-22. Alla faciliteter på hotellet ligger vid den del som har klassificering 3+. Faciliteterna på Villa Sunflower 1 står till förfogande. Gångtunnel under vägen mellan hotellen.
Läs mer om Villa Sunflower 2
Dölj text
Rumstyper
2-rumslägenhet för 2-4 personer
3-rumslägenhet för 4-6 personer
Klassificering: 3+
Fräscha lägenheter med balkong. Vissa har två balkonger, och en del har matplats på balkongen. Pentry med kylskåp, kokplattor, mikrougn och köksutrustning samt kaffebryggare. Tv.
Tvårumslägenheter (ca 25 m2) med vardagsrum och sovrum med luftkonditionering i sovrummet. Dusch samt wc.
Två typer:
-mot poolområdet
-mot omgivningarna
Trerumslägenheter (ca 43 m2) med vardagsrum och två sovrum. Luftkonditionering i ett av sovrummen. Badkar samt wc.
Klassificering: 4
Snygga och rymliga trerumslägenheter (ca 70 m2) med balkong (vissa med 2 balkonger) och luftkonditionering i de två sovrummen. Dessa ligger i sidobyggnaden, utan faciliteter. Extrabädd i bäddbar fåtölj. Vissa lägenheter har matplats på balkongen. Pentry med kylskåp, kokplattor, mikrovågsugn och köksutrustning samt kaffebryggare. Tv. Badkar samt wc.
Måltider
Frukostbuffé och halvpension (frukost och middag) mot tillägg. Alla måltider serveras på Villa Sunflower 1.
Internet
- Datorer med internet i Internetcafét, mot avgift.
- Trådlöst internet i receptionsområdet, mot avgift.
Övrig information
Byggt 1999 och 2003. Renoverat 2004. 6 våningar. 84 lägenheter. Reception. Turist- och ytterstadsområde med lokal trafik. Fri hotellbuss till Kleopatrastranden två gånger/dag.
Adress
Kadipasa Mah., Guceler Sok. No 6, 07400 Alanya
Telefon +90 242 512 0987
villasunflower@villasunflower.com